Skąd się bierze wilgoć w domu?

wilgoć w domu

W każdym domu komfortowo żyje się tylko wtedy gdy w jego wnętrzach jest ciepło i sucho. Okazuje się jednak, że sporo mieszkańców wolnostojących domów boryka się z problemem pojawiania się w nim grzybów, pleśni a nawet szronów. Wszystkiemu winna jest nieodpowiednia izolacja ścian, poddaszy czy złe ocieplenie stropu.

O dobrą izolacje powinno zadbać się już na etapie, w którym wybudowany dom jest w stanie surowym, ale zamkniętym. Materiały izolacyjne muszą być dobierane odpowiednio biorąc pod uwagę wielkość, strukturę i rodzaj ścian – inne będą stosowane w przypadku murów zewnętrznych, inne jeśli chodzi o te wewnątrz a jeszcze inny rodzaj stosowany będzie na poddaszu.

Fachowcy zwracają uwagę na fakt, iż nieodpowiednio zamontowane ocieplenie przyczyniać się będzie do powstawania mostków termicznych, przez jakie będzie uciekać ciepło. Duże znaczenie mają tutaj również nieszczelne okna. Niestety, bardzo często oszczędzając na tego rodzaju instalacjach doprowadzamy do ich nieużytku i powstałych wad. Poprzez uciekanie ciepła na ścianach pojawia się wilgoć w domu, izolacja nie spełnia swoich funkcji a przy długotrwałym stanie tego typu mogą zostać uszkodzone nawet ściany. Na nich pojawi się pleśń i grzyby, które mogą być przyczyną chorób układu oddechowego mieszkańców. Nie trzeba również chyba wspominać, iż uciekanie ciepła w domu sprawi, iż domowy budżet będzie pomniejszany w wyniku wysokich opłat za ogrzewanie.