Zaczynamy budowę domu

architekt Suwałki

Budowa domu należy do decyzji, które muszą być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Nie jest to prosty proces, przedsięwzięcie jest kosztowne i długotrwałe, a efekt końcowy zależy od wielu czynników.

Konieczne są zatem odpowiednie przygotowania i wyceny budowlane, aby uniknąć ewentualnych przykrych sytuacji podczas budowy. Jak przebiega cały ten proces?

W pierwszej kolejności musimy zatroszczyć się o odpowiednią lokalizację. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, ponieważ aby działka była naprawdę atrakcyjna, powinna spełniać naprawdę sporo wymagań. Na starcie należy zapoznać się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego oraz decyzją o warunkach zabudowy. Jeśli nie będzie problemów z budową jednorodzinnego budynku, możemy skupić się już na konkretach. Najpierw zwróćmy uwagę na rozmiar i kształt parceli. Aby swobodnie móc wybudować dom, a przy tym mieć odrobinę miejsca na ogród, powinniśmy zadbać o to, aby działka była nie mniejsza niż 900m2, najlepiej w kształcie kwadratu, lub prostokąta do niego zbliżonego. Absolutnie niezbędną rzeczą jest dostęp do prądu. Dodatkowymi atutami będą dostępy do takich mediów jak sieć gazowa, wodociągowa oraz przyłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej. Wiele osób, które zdecydują się zamieszkać w domu poza centrum miasta, a jednocześnie pracuje właśnie w sercu większego miasta, powinny zainteresować się lokalną komunikacją miejską. Jest to równie ważny aspekt dla rodzin z dziećmi, które muszą dojeżdżać do szkoły.

Kiedy znajdziemy już odpowiednie miejsce na nasz nowy dom, kierujemy się już w stronę budynku. Na wstępie – kosztorys i plan. Są to elementy, które oczywiście możemy wykonać na własną rękę (w internecie jest mnóstwo poradników krok po kroku, jak należy postępować), jednak potrzeba do tego dużo wolnego czasu, samozaparcia i przede wszystkim cierpliwości. Alternatywnym rozwiązaniem jest zlecenie tego firmie, która się w tym specjalizuje. W tym momencie dostajemy prawo wyboru jednej z dwóch możliwych opcji. Pierwszą z nich, a jednocześnie tańszą, jest zakup gotowego projektu budynku. Na rynku aktualnie dostępna jest ogromna liczba planów, które najczęściej zostały już przez kogoś wykupione, sprawdzone i zrealizowane. Drugą możliwością jest zamówienie indywidualnego planu. Wykonać go może wyspecjalizowany architekt. Najlepiej oczywiście mieć specjalistę z polecenia, jednak jeżeli takowego nie mamy,  możemy poszukać go w sieci. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasła takie jak „architekt Suwałki” lub „projekty domów Częstochowa” i wybrać polecanego fachowca.  Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście dopasowanie domu dokładnie do naszych potrzeb i wymagań. Musimy się jednak liczyć, że koszty takiego projektu będą znacznie wyższe.

Przyglądając się domom, jakie aktualnie są popularne, można stwierdzić kilka faktów. Ludzie w Polsce coraz częściej decydują się na budynki parterowe, ewentualnie  takie z użytkowym poddaszem. Największą zaletą tego typu domów jest z pewnością znacznie niższy koszt ich utrzymania. Brak schodów jest ułatwieniem dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Dodatkowo takie domu po prostu ładnie się prezentują, jednak to może być już kwestia indywidualna. Popularne dziś jest również wstawianie dużej ilości okien lub przeszklonych ścian. Nadaje to budynkom nowoczesnego wyglądu, ale również znacznie rozjaśnia pomieszczenia, co jest szczególnie istotne w pokojach typowo dziennych, takich jak kuchnia lub salon.