Jak rozczesać plączące się włosy?

Splątane włosy nie wyglądają nazbyt atrakcyjnie – niestety, jest to jeden z najczęściej pojawiających się problemów, jeśli weźmiemy pod uwagę codzienną stylizację fryzur. Włosy plączą się szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Problem dotyka przede wszystkim kobiety, których włosy są długie, przesuszone czy naturalnie kręcone. Kłopot z ich rozczesaniem może pojawić się również wtedy. Gdy włosy są brudne lub zostały potraktowane środkami do ich modelowania – na przykład pianka do włosów czy lakierem utrwalającym.

Niestety, nieumiejętnie podejmowane próby ich rozczesania kończą się nader często bólem i niszczeniem struktur włosów. Te, zostają wyrwane bądź połamane, są jeszcze bardziej szorstkie, bo zaburzona zostaje ich naturalna otoczka ochronna. Są jednak skuteczne sposoby na to, by podczas czesania włosów nie przeżywać traumy i nie wpływać na nie destrukcyjnie. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Odżywki

Odżywki, które stosowane są po umyciu głowy, będą wpływać łagodząco. Wygładzą włosy, sprawią, że ich struktura nie będzie porowata, całość będzie odpowiednio nawilżona. I chociaż problem z plątaniem włosów pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy są one świeżo po umyciu, jeszcze mokre, to po nałożeniu odżywki szybko znika. Nigdy nie rezygnujmy więc z tego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych – najlepiej sprawdzają się maski, które pozostawia się na włosach przez kilkanaście minut, po czym dokładnie spłukuje. Dobrze działają też naturalne oleje, które automatycznie wygładzają strukturę włosów i zapobiegają ich porowatości (na przykład olej kokosowy lub rycynowy).

Co ważne, na sklepowych półkach znajdziemy również specjalne środki, które ułatwiają rozczesywanie włosów. Te, są najczęściej w formie rozpylacza i stosuje się je na już umyte, zwilżone włosy. Najlepiej spryskać włosy zaraz przed rozczesywaniem, bez spłukiwania. Ta metoda doskonale sprawdza się w przypadku dzieci, które nie lubią rozczesywania mokrych włosów. Zdarza się, że ciągnięcie, szarpanie i próba rozczesania kołtuna sprawia spory ból. Warto więc mu zapobiegać zanim jeszcze najmłodsi całkowicie zrażą się do tego rodzaju codziennej czynności.

Szczotki do czesania włosów

W pierwej kolejności warto spróbować poradzić sobie z poplątanymi włosami palcami dłoni – wtedy idealnie wyczujemy powstały kołtun. Jeśli nie uda nam się pozbyć się problemu, należy uzbroić się w cierpliwość i skorzystać ze szczotki z naturalnym włosiem – na przykład z dzika.

Jeśli nadal nie zlikwidujemy splątania, trzeba poprosić o pomoc osoby trzecie – na przykład udać się do dobrego fryzjera. Chodzi przede wszystkim o to, by zabieg rozplątania włosów przeprowadzić bez szkody dla ich struktury.

Jak zapobiegać plątaniu włosów?

Unikajmy noszenia rozpuszczonych włosów w czasie silnego wiatru czy opadów deszczu. To niekorzystne fryzury również jesienią i zimą, kiedy zakładamy kurtki, szale i czapki – wszystkie te elementy garderoby mogą plątać włosy.

Rozczesujmy włosy zaraz po umyciu, nie kładźmy się spać przez ich wyschnięciem. Jeśli to możliwe, nie korzystajmy z suszarki, która dodatkowo je wysusza. Nie dopuszczajmy do nadmiernego przetłuszczania włosów. Na bieżąco usuwajmy nadmiar nakładanych na nie środków stylizacyjnych.

 

Post w kategorii: