Jak przygotować się na ciążę?

przygotowanie do ciąży

Przygotowanie do ciąży to temat, który dotyczy wielu par starających się o dziecko i mówi się o nim jako o globalnym wyzwaniu XXI wieku. Coraz więcej badań dowodzi, iż takie podejście jest słuszne ponieważ stan zdrowia matki przed ciążą, może determinować w przyszłości zdrowie dziecka. Planując ciążę zdecydowanie warto zatroszczyć się o zdrowie, styl życia i dietę pary.

Przygotowanie do ciąży – jak zadbać o zdrowie?

Opieka prekoncepcyjna to nowy standard opieki zdrowotnej. Dotyczy kobiety lub pary przed poczęciem i ma zapewnić optymalny przebieg ciąży, a także długofalowe zdrowie dziecka. Jeśli chcesz przygotować się na ciążę, w pierwszej kolejności przyjrzyj się swojemu zdrowiu. Nawet w przypadku dobrego samopoczucia i braku chorób, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. W ramach profilaktyki warto także zgłaszać się regularnie na wizytę kontrolną do ginekologa, stomatologa, okulisty. Jeśli coś w Twoim stanie ogólnym Cię niepokoi, warto także udać się do lekarza rodzinnego lub internisty. W przypadku chorób przewlekłych, należy poinformować lekarza prowadzącego o chęci zajścia w ciążę i ustalić razem z nim odpowiednie postępowanie, zwłaszcza jeśli przyjmujesz na stałe leki. Niektóre leki mogą być niebezpieczne w okresie ciąży i uniemożliwiać prawidłowy rozwój dziecka, a w przypadku mężczyzn – wpływać na jakość nasienia.

Kolejnym elementem, na który para powinna zwrócić szczególną uwagę chcąc przygotować się na ciążę jest przyjrzenie się stylowi życia, w tym diecie i aktywności fizycznej. Pomocne w tym zakresie może być skorzystanie ze wsparcia położnej i/lub dietetyka.

Przygotowanie do ciąży – jakie badania wykonać?

Planując ciążę, warto wykonać badania profilaktyczne:

  • USG piersi i narządów płciowych,
  • cytologia,
  • morfologia,
  • stężenie witaminy D,
  • CRP, glukoza, poziom elektrolitów,
  • profil lipidowy,
  • badanie ogólne moczu,
  • RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej (co 5 lat).

Zdrowie intymne jako element przygotowania do ciąży

Jeśli chcesz przygotować się na ciążę, warto także zatroszczyć się zdrowiem intymnym. Badania potwierdzają, że bakterie obecne w pochwie w okresie poczęcia, mogą:

  • zaburzać ochronne działanie śluzu szyjkowego,
  • kolonizować endometrium przed rozwojem błon płodowych,
  • powodować zapalenie o niskim poziomie,
  • prowadzić do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

Przygotowanie do ciąży – wymaz z pochwy do badania mikrobioty

Aby ocenić stan zdrowia intymnego, wykonuje się badanie mikrobioty pochwy np. badanie VagiStatus w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Takie badanie pozwala ocenić obecność i ilość bakterii z rodzaju Lactobacillus – prozdrowotnych, wspierających zdrowie intymne, które m.in. produkują kwas mlekowy, a także mikroorganizmów potencjalnie patogennych – bakterii (ważny w ciąży paciorkowiec beta-hemolizujący gr. B (Streptococcus B – agalactiae), Gardnerella vaginalis, bakterie beztlenowe) i grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida. W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, aby zbadać szczegółowo patogeny w pochwie, wykorzystujemy zarówno tradycyjne techniki diagnostyczne, takie jak posiew ilościowy, ale także badanie molekularne mikroorganizmów trudnohodowlanych i niehodowlanych, np. Chlamydia trachomatis, Ureaplasma spp.,  Mycoplasma genitalium. Dokładny zakres badania zależy od wybranego panelu Vagistatus. Aby wykonać badanie, należy pobrać wymaz z pochwy (z tylnego sklepienia pochwy i/lub kanału szyjki macicy). Wymaz ten powinien być pobrany przez osobę wykwalifikowaną, np. położna lub ginekolog.

 

Nawet w przypadku braku objawów, warto wykonać wymaz z pochwy, ponieważ infekcje intymne mogą przebiegać bezobjawowo, a mogą powodować takie powikłania, jak:

  • zaburzenia płodności,
  • niepowodzenia położnicze,
  • zapalenie narządów miednicy mniejszej,
  • zainfekowanie noworodka.

Wymaz z pochwy Poznań

Jeśli jesteś z Poznania i chcesz wykonać badanie mikrobioty pochwy, możesz zgłosić się na pobranie wymazu do położnej w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, przy ul. Sielskiej 6. W celu zarejestrowania i szczegółowych informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego (61) 862 63 35.