Coraz większa liczba producentów i profesjonalnych warsztatów postawiła już na zautomatyzowane i zrobotyzowane spawanie. Czym jest taka automatyzacja i jak Twój zakład produkcyjny może z niej skorzystać? Sprawdźmy!
Czym jest automatyzacja spawania?
Spawanie jest jednym z najbardziej zautomatyzowanych i zrobotyzowanych etapów nowoczesnego przemysłowego procesu obróbki metali. Łatwo zrozumieć, dlaczego tak wiele gałęzi przemysłu korzysta z robotów spawalniczych. Każdy odpowiednio zaprogramowany robot spawalniczy szybko dostarcza spójne wyniki wysokiej jakości.
Maszyny, takie jak robot spawalniczy Panasonic zmniejszają ilość odpadów i zwiększają bezpieczeństwo. Ramiona robotów zintegrowane z osiami zewnętrznymi mogą dotrzeć nawet do wydawałoby się niedostępnych miejsc i wykonać skomplikowane połączenia spawalnicze i to z doskonałą jakością. Zaprogramowane roboty spawalnicze, takie jak te tworzące stanowisko spawalnicze Panasonic minimalizują błędy ludzkie i niespójności w porównaniu, dlatego dużo lepiej wypadają z pracą ręczną.
Warto też zwrócić uwagę na łatwość obsługi, bo dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu roboty spawające można szybko przeprogramować, aby obsługiwały elementy o różnych typach i kształtach.
Jak dokładnie działa robot spawający?
Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze to szybsza i tańsza alternatywa dla procesu ręcznego. Robot pracuje szybko, ze stałą prędkością. Można go szybko zaprogramować dla różnych projektów spawalniczych. Najbardziej zaawansowane roboty spawające mogą automatycznie zmieniać tarczę lub taśmę, aby zmaksymalizować czas pracy bezobsługowej.
W ten sposób robotyzacja spawania wytwarza identyczny i jednolity rodzaj połączeń spawalniczych względem wszystkich detali. Dodatkowo warto zauważyć, że robot porusza narzędziem dokładnie zgodnie z powierzchnią przedmiotu obrabianego i wywiera równomierny nacisk podczas całego przebiegu. Maksymalizuje to jakość i spójność wszystkich połączeń. Samą pracę robota możesz monitorować przy wykorzystaniu dedykowanego interfejsu użytkownika.