Jedzenie w proszku – czy jest zdrowe?

surowce spożywcze

Jak radzili sobie ludzie z przechowywaniem żywności, kiedy nie było jeszcze lodówek, za to na dworze panował upał? Okazuje się, że jedna z pierwszych metod nie tylko magazynowania jedzenia w minimalistycznej postaci, ale właśnie zachowywania jego świeżości bez utraty cennych wartości odżywczych było suszenie. Dzisiaj ta metoda jest tak samo powszechna i chociaż niektórzy mają obawy, co do jakości takich produktów, przedstawiamy ich zalety.

Dane naukowe

Liczni naukowcy już dawno dowiedli, że w jedzeniu odpowiednio wysuszonym oraz sproszkowanym znajduje się dokładnie tak samo dużo wartości odżywczych, ile w pokarmie w jego naturalnej postaci. Sam proces wysuszania produktów spożywczych daje zaś możliwość lepszego magazynowania racji żywnościowych, bo produkty zajmują znacznie mniej miejsca, do tego ich data przydatności do spożycia zwiększa się. Proszki owocowe czy jedzenie innego typu w proszku, jeśli tylko jest właściwie przechowywane, można z powodzeniem stosować w kulinariach nawet przez kilka kolejnych lat.

Co można proszkować?

Warto również zaznaczyć, że wysuszeniu oraz sproszkowaniu podlegać mogą praktycznie wszystkie produkty spożywcze. Lokalni przedsiębiorcy, ale i międzynarodowe koncerny z powodzeniem wytwarzają mięso w proszku, nie mówiąc przecież o ziołach i innych przyprawach, które stosujemy każdego dnia w domowej kuchni.

Priorytetem jest proces suszenia

Nie bez znaczenia jest każdy etap produkcji spożywczego proszku. Te muszą być realizowane według ściśle określonych norm i standardów, dzięki którym w jedzeniu po modyfikacji ich naturalnej postaci, nadal znajdować się będą wszelkie witaminy i minerały. Należy też pamiętać, że coraz więcej działalności, dla których jedzenie w proszku jest priorytetem, jednocześnie stawia na wyrób ekologiczny. Oznacza to, że proszki warzywne, owocowe, mięsne czy innego rodzaju nie zostają mieszane z substancjami chemicznymi, toksycznymi, żadnymi aromatami, ulepszaczami smaku ani środkami konserwującymi. Postać proszku w swojej naturalnej postaci pozwala zachować długą przydatność do spożycia bez tego typu „wspomagaczy”, jeśli tylko produkcja, opakowanie i przechowywanie będzie właściwe.

Wartości odżywcze jedzenia w proszku

Co ważne, jedzenie w proszku jest nie tylko w pełni zdrowe, ale również smaczne. Okazuje się, że prawidłowy proces suszenia produktów spożywczych pozwala zachować ich naturalny kolor, ale także smak. Dzięki temu zmiana formy jedzenia absolutnie nie wpływa na doznania kulinarne podczas konsumpcji. Komponowanie dań może być więc jednocześnie zdrowe, szybkie, wygodne, a samo jedzenie w proszku po odpowiedniej obróbce może stanowić dodatek do potraw albo być głównym składnikiem na talerzu.

Wszystkie wspomniane wyżej komponenty znajdziesz na stronie: www.kaczmarek-komponenty.pl