Na czym polegają płatności zbliżeniowe?

płatności zbliżeniowe

Płatności zbliżeniowe to obecnie jeden z najnowocześniejszych sposobów realizowania transakcji bezgotówkowych. Co ciekawe, Polacy są liderami patrząc na całą Europę w tego rodzaju dokonywania zakupów. Okazuje się, że uwielbiamy i z niecierpliwością oczekujemy wdrożenia metod, dzięki którym zakupy staną się dla nas dużo bardziej wygodne a kolejki do kasy znikną bezpowrotnie. Trzeba przy tym dodać, że płatności zbliżeniowe trwają nawet kilka razy krócej aniżeli transakcja realizowana gotówką bądź kartą z koniecznością potwierdzenia płatności PIN-em.

Płatność zbliżeniowa to nic innego jak zapłacenie kartą, która jest jedynie zbliżana do terminala płatniczego – w naszym kraju funkcjonuje dzisiaj ponad 400 terminali, z czego większość posiada już opcję płatności zbliżeniowej.

Aby móc płacić za towary czy usługi w ten sposób potrzebna nam jest specjalna karta płatnicza. Taką otrzymujemy w wybranym banku i trzeba tutaj zaznaczyć, że już 90% instytucji bankowych wydaje właśnie tego rodzaju karty.

Ciekawostką jest jednak fakt, iż terminale płatnicze w Polskich sklepach, punktach usługowych czy gastronomicznych mają zakodowane pewne limity. Dzisiaj zbliżeniowo a więc bez konieczności wpisywania zabezpieczającego transakcję kodu PIN możemy zrealizować zakupy na kwotę nie wyższą aniżeli 50 złotych. W innym przypadku możemy jedynie przytknąć kartę do terminala jednak ten i tak zażąda on nam takowego potwierdzenia. Ma to ochronić przed niechcianymi transakcjami, na przykład w wyniku kradzieży karty.