O procesie frezowania – przewagi, ograniczenia, fakty

koła zębate samolot

Maszyna do frezowania koła zębatego to rozwiązanie stosowane w operacji wykańczania zewnętrznego szlifu tych elementów. Możliwe jest również frezowanie wewnętrznego koła zębatego, choć generalnie warunki pracy są mniej korzystne. Proces w którym są używane  frezy krążkowe może poprawić jakość i precyzję frezowanej zębatki większości klas. Ostateczny wynik zależy jednak nie tylko od dokładności, z jaką zaprojektowano i wykonano frez i maszynę do frezowania, ale także od jakości uzyskanej podczas wcześniejszej obróbki.

Frezy krążkowe w procesie frezowania – najważniejsze informacje

Frezowanie kół zębatych jest nadal najszerzej stosowaną metodą wykańczania zębów kół zębatych, zwłaszcza w przypadku ciągłej produkcji dużych partii, ponieważ reprezentuje najlepszy stosunek ceny do wydajności.

Głównym ograniczeniem procesu frezowania kół zębatych jest brak możliwości usunięcia zniekształceń spowodowanych obróbką cieplną. Zwykle, gdy wymagana jest wysoka bezgłośność i rygorystyczne poziomy jakości, operacja szlifowania jest najlepszym rozwiązaniem, choć oczywiście droższym niż procedura, w której wykorzystuje się frezy krążkowe do kół zębatych. W przemyśle motoryzacyjnym zdecydowana większość kół zębatych stosowanych w skrzyniach biegów nadaje się do frezowania kół zębatych. Wydajność maszyny do frezowania kół zębatych jest znacznie wyższa w porównaniu do szlifierki do kół zębatych.

Frezowanie kół zębatych – o co w tym chodzi?

Operacja frezowania polega na jednoczesnym obrocie przedmiotu obrabianego i noża jako pary kół zębatych o skrzyżowanych osiach. Skrzyżowane osie wytwarzają wzajemne ślizganie między bokiem, zębem koła zębatego i zębami frezu. Do frezowania narzędzi należy używać niezwykle precyzyjnych maszyn i narzędzi takich jak frezy ślimakowe. Dlatego ważne jest, aby polegać na firmach o szerokim i sprawdzonym zrozumieniu technologii kół zębatych, ze szczególnym naciskiem na innowacyjność i rozwój, aby mogły one zaoferować najlepsze na rynku efektywne kosztowo rozwiązanie dla Twoich konkretnych potrzeb.