Pokrycia dachowe, które posiadają azbest

dach z azbestem

Wszystkie elementy budynków, w tym również dachy, które posiadają azbest mają być usunięte na terenie całej Polski maksymalnie do roku 2032. Natomiast produkcja i wykorzystywanie materiałów budowlanych, które posiadałyby ten szkodliwy składnik jest zakazana już od roku 1998.

Warto odkreślić, że wszelkie pokrycia dachowe czy inne elementy domu, które zostały nad niszczone bądź uszkodzone muszą zostać usunięte bądź naprawione przez właściciele bądź zarządcę danego obiektu. Tym samym, Jeśli dachy w Warszawie, które posiadają azbest uległy zniszczeniu należy jak najszybciej demontować, nieopłacalny staje się ich remont. Co więcej, azbest należy utylizować na swój rachunek jednak można starać się od władz miasta o dofinansowanie.

Jak potwierdzają fachowcy, którzy na co dzień zajmują się remontowaniem mieszkań oraz dachów sam azbest jest wielce szkodliwy dla zdrowia ludzi – może być przyczyną pylicy azbestowej czy międzybłoniaka opłucnej. Jak przyznają eksperci coraz więcej zgłoszeń remontów czy de instalacji dotyczy właśnie elementów budowlanych, które zostały wykonane przed wielu lat przy wykorzystaniu azbestu.