Co znaczy dom w stanie surowym zamkniętym?

budowa przyłącza sanitarnego

Budowa domu to poważna inwestycja absorbująca dużo czasu i pieniędzy właścicieli nieruchomości. Niesie ona za sobą wiele aspektów i pojęć, które są kluczowe dla każdego z etapów prowadzonej budowy. Nie można o nich zapominać oraz o uwarunkowaniach, jakie za sobą niosą. Dowiesz się na jakim etapie odbywa się  budowa przyłącza sanitarnego.

Zobacz także: Skąd pozyskać fachowca do remontu w Białymstoku?

Istnieją pojęcia specjalistyczne określające jasno, w jakim stanie znajduje się budynek. Pozwalają również określić każdy etap prac budowlanych. Obecnie istnieje 5 stanów, które jasno określają przebieg prac budowlanych oraz wykończeniowych.

Pierwszym stanem jest stan zerowy, który dotyczy prac związanych z przygotowaniem działki i gruntu pod budowę. W tym stanie możemy również uwzględnić wykopanie fundamentów wraz z zalaniem. Doprowadzenie mediów też znajduje się na tym etapie prac.

Kolejnym stanem jest stan surowy otwarty. Tutaj warto pamiętać, że stan budynku przekłada się na cenę nieruchomości. Budynek w stanie zamkniętym surowym będzie kosztować więcej od budynku w stanie surowym otwartym. Charakterystyczne dla tego stanu są wybudowane ściany, więźba dachowa, schody oraz stropy.

Oczywiste jest, że stan surowy zamknięty określany budynek, który został już wybudowany. Słysząc to określenie, można jasno stwierdzić, na jakim etapie są prace budowlane. Stan surowy dotyczy wybudowanego budynku, który nie jest ocieplony oraz nie posiada podłączonych mediów, ułożonych podłóg i pomalowanych ścian. Stan zamknięty natomiast dotyczy budynku, do którego wnętrza nie mają dostępu warunki atmosferyczne. Taki dom posiada okna i drzwi, więc określany jest jako zamknięty.

Stan deweloperski obejmuje poprowadzenie instalacji oraz wykończenie wnętrz. Ocieplane są wtedy ściany, prowadzona  budowa przyłącza sanitarnego, również robione są wylewki. Jest przed ostatnim stanem realizacji prac budowlanych nieruchomości.

Ostatnim stanem realizacji prac budowlanych jest stan pod klucz. W trakcie pracy wykonywane są wszystkie niezbędne wykończenia takie jak: zamontowane gniazda, ułożone panele, pomalowane ściany. Budynek w takim stanie jest gotowy do wprowadzenia się przyszłych mieszkańców.