Jak czyścić tablice rejestracyjne?

ramki tablicy rejestracyjnej

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek jego rejestracji. Dowodem zgłoszenia pojazdu do Wydziału Komunikacji są zaś tablice rejestracyjne. Każdy pojazd musi je mieć zamontowane w odpowiednim miejscu. Okazuje się, że nie tylko za brak tablic właściciel auta może zostać ukarany mandatem. Karę otrzyma także wtedy, gdy tablice rejestracyjne są zawieszone, ale przez zasłonięcie stają się nieczytelne. Nierzadko nie trzeba ich wcale zasłaniać materiałem czy zakrywać celowo w inny sposób. Zdarza się, że samochód jest tak brudny, że znaki na tablicach stają się nieczytelne.

Co ciekawe, wyczyszczenie tablic rejestracyjnych wcale nie jest trudne ani długotrwałe. Użytkownikom aut po prostu nie chce się realizować tej czynności. Zarówno same tablice, jak i ramki tablicy rejestracyjnej można z łatwością umyć samą wodą – pod dużym ciśnieniem. Kurz i błoto bez problemu zmyje się też wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie trzeba nic więcej. Jak widać, nie jest to wymagająca czynność. Warto również dodać, że umycie tablic rejestracyjnych zajmie dosłownie minutę podczas tradycyjnej wizyty na myjni samochodowej.

Ciekawostką jest też to, że tablice rejestracyjne trzeba dobrze wyczyścić, zanim zwrócimy je do Wydziału Komunikacji. Tablice należy przynieść do urzędu w kilku przypadkach. Przykładem może być wymiana tablic na nowe, kiedy stare uległy zniszczeniu. Jeśli ktoś zapomni umyć ten element auta przed wizytą w Wydziale Komunikacji nic straconego – w każdym dostępne jest specjalne miejsce na ich wyczyszczenie. Kierowcy mają dostęp do specjalnego zlewu, wyciąganego kranu, bieżącej wody, szczotki myjącej i uniwersalnego środka czyszczącego.

Tablice rejestracyjne, które są nieczytelne ze względu na brud, jaki się na nich znajduje, są już skrajnym przypadkiem zaniedbania. Czarne napisy na białym tle zanikają pod grubą warstwą kurzu czy błota co najmniej po kilku miesiącach intensywnego podróżowania. Czy naprawdę właściciel pojazdu aż tak nie dba o własny samochód? Przecież wizyta na myjni jest wskazana przynajmniej raz w miesiącu.