Kiedy separacja jest lepszą opcją niż rozwód?

adwokat rozwody Częstochowa

Separację łatwiej uzyskać, aniżeli rozwód, ponieważ ta nie traktuje o całkowitym ustaniu małżeństwa, ale jedynie o uchyleniu wspólnoty małżeństwa. Kiedy lepiej się na nią zdecydować?

Kiedy wniosek zgłasza tylko jedna ze stron

Na rozwód, który jest całkowitym zakończeniem małżeństwa, zgodę muszą wyrazić dwie strony, zarówno mąż i żona, bez względu na to, kto złożył pozew o rozwód. W przypadku separacji sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ sąd może przychylić się do wniosku tylko jednej strony, nie jest wymagana zgoda obojga małżonków. Jednym słowem, separacja jest łatwiejsza do przeprowadzenia, niż rozwód. Warto dodać, że w przypadku, kiedy małżeństwo nie ma dziecka lub dzieci, separacja może zostać orzekana w trybie nieprocesowym.

Separacja nie ma ograniczeń czasowych

Rozwód Częstochowa jest procesem jednorazowym, który na stałe i całkowicie powoduje rozłam małżeństwa. Separacja nie uchyla małżeństwa i może trwać bezterminowo. Daje to szansę na dojście do porozumienia, załatwienie wspólnych spraw, zażegnanie kryzysu. Sąd bardzo często nie wydaje zgody na rozwód, ale proponuje właśnie separację, z reguły, kiedy w małżeństwie są dzieci. Dzięki temu niejedno małżeństwo zostało uratowane.

Separacja daje szereg praw

Jak potwierdza kancelaria adwokacka Częstochowa, w trakcie separacji małżonkowie mogą ułożyć szereg spraw formalnych. Separacja daje na przykład możliwość ubiegania się o świadczenie o alimenty na dziecko, podział majątku, ustalenie władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi czy ustalenie korzystania ze wspólnego mieszkania. Warto również dodać, że separacja ma znaczące zastosowanie w przypadku śmierci jednego z małżonków. Jeśli zgon nastąpi w trakcie orzeczonej przez sąd separacji, żyjący ze współmałżonków nie ma prawa do dziedziczenia, obowiązują w tym przypadku przepisy prawa, dokładnie takie same, jak przy rozwodzie.

Z całą pewnością separacja jest jednak lepszą opcją, niż rozwód. Wiąże się z nią mniej formalności, jest orzekana szybciej, do tego kryzys małżeński może zostać pokonany.

 

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.