Technologia – wróg czy przyjaciel?

koło zębate

Cyfrowe szaleństwo zaczęło się od cyfryzacji telewizji, wraz z rozwojem telewizji, zaczynaliśmy powoli korzystać z GPS, później nadszedł czas na Internet, który zrewolucjonizował świat. Jak dla mnie jest to niesamowita sprawa, że ludzie mogą korzystać z tak ciekawych wynalazków, które dają nam możliwość łatwiejszego życia. Cena takiego życia jest ograniczona prywatność, nie ma się co oszukiwać ale technologia idzie w tą stronę, że zbierane są o nas informację. Jesteśmy coraz bardziej kontrolowani, elektronika w pewnym sensie zakłada nam na nogi kajdany, z których nie sposób jest się uwolnić.

Bardzo dobrym przykładem jest tu system operacyjny Android, który zbiera kopie twoich zdjęć  w folderach systemowych. Jeżeli nie usuniesz ich z tej lokalizacji, to są one fizycznie na twoim telefonie. Takiego rodzaju praktyki nie są używane tylko przez tego producenta, również taki gigant jak Apple posuwa się do nieuczciwych rzeczy. Chociaż nieuczciwe to słowo nie na miejscu, po prostu regulaminy korzystania z tych systemów mają zawarte w sobie takie regułki, które pozwalają na monitorowanie naszych ruchów. Z telefonami sytuacja jest na tyle poważna, że bez naszej zgody można włączyć nasz aparat cyfrowy po to aby podglądać nas np. kiedy śpimy, w życiu codziennym, kiedy spędzamy czas z rodziną. Dawno temu powstała książka rok 1984 Georgea Orwella, opisująca takiego rodzaju „niewolę ludzi”. Nie ma co się oszukiwać po woli stajemy się zależni, i to w każdej kategorii życia, od elektroniki i nowoczesnych wynalazków.

Wynalazki mają jednak swoje zalety, dzięki nim mamy dostęp do wcześniej niedostępnych informacji, już nie ma takiego pojęcia jak niedostępność informacji, lub trudno dostępne informację. Moim zdaniem bez Internetu ciężko byłoby się rozwijać nowoczesnym społeczeństwom, pomimo tego, że technologia nas kontroluje to daje też niesamowite korzyści. Inną bardzo ciekawą technologią to telewizja cyfrowa oraz radio cyfrowe. W dzisiejszych czasach bez takich wynalazków jak kablówka, czy radio dab nie potrafimy już żyć. Nie dosyć, że mamy mnóstwo kanałów lub stacji radiowych, to jeszcze są bardzo dobrej jakości.

Jak widać nowoczesna technologia ma swoje zalety, jak i wady. Sami musimy zdecydować czy warto jest korzystać z nowych wynalazków, może lepiej jest zaszyć się gdzieś w lesie i ukrywać przed cywilizacją, przynajmniej będziemy potrafili poradzić sobie w każdych warunkach, co może być niesamowitym plusem w rzeczywistości jaka nas otacza.