Czym różnią się deski kompozytowe od drewnianych?

druga generacja kompozytu

Coraz częściej osoby budujące dom z tarasem sięgają po deski kompozytowe, które skutecznie wypierają tradycyjne drewno. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet i sumiennie pracuje na swoją dobrą ocenę. Czym właściwie jest druga generacja kompozytu?

Deski kompozytowe składają się z dwóch składników – drzewnej mączki oraz polichlorku winylu. Zawartość drewna w składzie deski zazwyczaj wynosi nieco mniej niż połowę, ale dzięki temu w fakturze oraz dotyku deski wykonane z kompozytu przypominają ich drewnianą konkurencję. Ich wygląd zwykle kojarzony jest z drewnem egzotycznym.

Taras wykonany z takich desek przede wszystkim wygląda niezwykle estetycznie. Wyglądają one jednolicie i pozbawione są drzazg oraz sęków. Charakteryzują się też znacznie  większą odpornością na skrajne warunki pogodowe – niezależnie od tego, czy mają do czynienia z palącym słońcem, czy siarczystym mrozem, są znacznie trwalsze niż deski drewniane. Dla osób na co dzień poruszających się po tarasie na pewno też nie będzie obojętny fakt, że ich struktura wykazuje właściwości antypoślizgowe, dlatego bez obaw można się po nim poruszać podczas padającego deszczu.

Kolejnym atutem desek kompozytowych jest ich montaż. Cały proces jest zdecydowanie łatwiejszy niż w przypadku drewna. Po pierwsze kompozyt 2 generacji nie wymaga układania izolacji. Takie deski wystarczy ułożyć a betonowej nawierzchni. Pomimo faktu, że układa się je zdecydowanie łatwiej, to trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na ich montaż w miejscu o nietypowym kształcie. Deski kompozytowe posiadają specjalne profilowanie na krawędziach, aby łatwiej je do siebie dopasować. Gdy chcemy zwęzić deskę, może pojawić się problem. Niektórym osobom przeszkadza także końcówka desek, ponieważ widać na niej, że są one puste w środku. Producenci jednak przygotowali się na taką ewentualność i do zestawu montażowego często dołączają specjalne listwy maskujące.