Renowacja mebli drewnianych to nie tylko dokładne wyczyszczenie komody czy nawet jej odmalowanie. To praca, dzięki której mebel zyskuje „nowe życie” – zostaje naprawiony a wszelkie jego ubytki czy ślady służenia zniwelowane.
Oczywiście, najczęściej zdarza się tak, że nabywamy mebel, na przykład antyk, który od razu wymaga renowacji. Nie ma co się dziwić bowiem trzeba zauważyć, że tego rodzaju meble drewniane chociaż bardzo trwałe to służą licznym pokoleniom, nierzadko nawet kilkadziesiąt lat bez jakichkolwiek prac konserwatorskich. Nabywając drogocenny mebel, na przykład na Warszawskich Targach Antyków odradzamy od razu samodzielna jego renowację. Okazuje się bowiem, że kredens z „duszą” czy stylowa szafa zachowa tylko wtedy swoją wartości, kiedy zostanie odnowiona przy zachowaniu pierwotnego wyglądu i techniki tworzenia. Przy nieumiejętnych próbach naprawy możemy cenny okaz tylko zniszczyć.
Samodzielna renowacja mebli może okazać się natomiast dobrym rozwiązaniem w przypadku tych wykonanych z drewna, które jednak nie są antykami. W tym celu niezbędne okażą się lakiery, szpachle, bejce czy kit woskowy. Ich użycie zawsze powinno być poprzedzone poradą specjalistów jednak bez problemu powinniśmy poradzić sobie z samą techniką samodzielnie, bez szkody dla mebli.