Ćwiczenia dla dzieci z Aspergerem

multimedialne pomoce dydaktyczne

Uznaje się, że dzieci, które cierpią z powodu zaburzeń typowych dla Zespołu Aspergera, to po prostu dzieci niegrzeczne. Dopiero kiedy Asperger zostanie prawidłowo zdiagnozowany przez specjalistę, rozpoczyna się pracę z dzieckiem, której celem jest niwelowanie najcięższych jego objawów.

Warto tutaj przytoczyć cechy charakterystyczne Zespołu Aspergera. Okazuje się, że nie jest to łatwe i sami rodzice tak naprawdę nie zauważają niczego niepokojącego lub uznają właśnie, że nietypowe zachowania dziecka są związane z jego trudnym charakterem.

Asperger to cały szereg symptomów różnego rodzaju. Mówić możemy o wycofaniu, braku reakcji na różne bodźce bądź wręcz przeciwnie – niektóre dzieci wykazują wzmożoną agresję, nadwrażliwość, aktywność fizyczną. Asperger to także możliwe problemy ze sprawną motoryką ruchową. Dzieci mogą wtedy biegać wolniej, wręcz stronić od aktywności fizycznej. Mogą również mieć problemy z nauką pisania, malowania, rysowania. Wiele zależy od indywidualnych preferencji i stopnia zaawansowania zaburzeń. W każdym przypadku konieczna jest natomiast specjalistyczna terapia.

Taka powinna odbywać się regularnie i każdego dnia. Najważniejsze, by terapię wdrożyć w życie, nie tylko na rehabilitacji w profesjonalnym ośrodku, ale również w warunkach domowych czy placówce przedszkolnej. Na szczęście coraz częściej zdają sobie z tego dorośli. Bardziej świadomi są rodzice, ale i medycy.

Rodzaj terapii

Terapia zawsze dobierana i realizowana jest indywidualnie. Kładzie się nacisk na niwelowanie objawów, które występują u każdego pacjenta w różnym natężeniu. W przypadku zaburzeń koordynacji ruchowej niezbędna jest rehabilitacja sprawnościowa. Znacznie częściej ćwiczy się jednak koncentrację uwagi, skupienie, pamięć. Priorytetem jest również odpowiednie reagowanie na docierające bodźce.

Dobrym rozwiązaniem są tradycyjne gry edukacyjno-sprawnościowe, choćby odpowiednio dobrane tzw. planszówki. Coraz częściej wykorzystuje się też zabawy zespołowe, które uczą jednocześnie właściwego funkcjonowania w grupie rówieśników i w ogóle w społeczeństwie. Konieczna jest akceptacja, wspólny cel, wspólne działanie, a nawet zdrowa rywalizacja. Cały pakiet różnego rodzaju gier rozrywkowych, które mają przy tym znaczenie terapeutyczne, oferowany jest między innymi za sprawą tzw. Magicznego Dywanu. Na interaktywnej podłodze wyświetlane mogą być gry, które są odpowiedzią na konieczność realizacji terapii Aspergera wieloetapowo. Takie multimedialne pomoce dydaktyczne pozwalają niwelować kilka zaburzeń w tym samym czasie. Usprawniają koncentracje uwagi, ale tez motorykę ruchową. Przykładem może być gra „Rybki”, w której dzieci biorą udział w wirtualnych połowach. Zadaniem jest odszukanie i złapanie rybek. Tutaj skupienie i praca zespołowa to priorytet. Przykładów podobnych gier jest o wiele więcej.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że nie da się całkowicie wyeliminować Aspergera. Dzięki ćwiczeniom można jednak zniwelować objawy tego typu zaburzeń do takiego stopnia, by dziecko było w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Terapie należy zacząć jak najszybciej. Tylko wtedy maluch może liczyć na normalne życie zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości.