Co dalej, gdy już podjęliśmy decyzję o wysłaniu dziecka do żłobka. Jakie podjąć kolejne kroki?
Czym bliżej będzie tego pierwszego dnia to nachodzić nas będą co chwilkę nowe pytania: Czy nasza pociecha będzie za nami tęsknić? Czy sobie poradzi w nowym miejscu? Czy nie odbije się to na jego zdrowiu?
Z tym szeregiem pytań na pewno się zetkniemy. Warto na nie sobie odpowiedzieć. Według lekarzy, oraz psychologów dziecko do trzeciego roku życia najlepiej wychowuje się, spędzając czas ze swoją mamą. A to dlatego, że dziecko cały czas czuje więź, i przy niej czuje się najbezpieczniej.
Ale przecież w dzisiejszych czasach, nie każda rodzina może sobie pozwolić na to, aby dziecko było z mamą aż tak długo. Jeżeli zatem żłobek dla młodych rodziców jest jedynym wyjściem, to nie wolno słuchać negatywnych opinii (w szczególności rodziców) na temat żłobków. Większość ludzi słysząc słowo „żłobek prywatny Warszawa” uważa, że dzieci są tam zaniedbywane, a posyłanie dziecka świadczy o tym, że rodzice nie kochają swoich pociech.
A nie jest to wcale prawdą, przecież w żłobkach wychowało się tysiące maluchów.
W żłobku twoim dzieckiem zajmować się będą panie, które w większości są absolwentkami szkół opiekunek dziecięcych, pielęgniarskich. Czasami zdarza się, że opiekunki ukończyły studia pedagogiczne. Dzięki zdobytej w tych szkołach wiedzy, mają sporo informacji na temat sposobu wychowywania i rozwoju dziecka. Można nawet powiedzieć, że do czynienia w tych placówkach mamy z fachowcami, co w przypadku poszukiwania niani, jest bardzo trudne.
Naturalnie, nie można niani porównywać z takimi opiekunkami w żłobku. Przecież takie panie mają na głowie kilkanaścioro dzieci.
Nieważne jest jednak, jak wspaniałe będą Panie opiekunki, jak piękny będzie sam żłobek. Pierwsze dni z całą pewnością dla Ciebie jak i twojego dziecka będą udręką. Bo taka zmiana w życiu malucha na pewno nie jest łatwa. Przecież np. dorosła osoba zmieniając miejscowość, pracę, też musi się w nowej sytuacji zaaklimatyzować. Najważniejsze okazuje się dla takiego malucha nauczenie, że zajmować się nim będą osoby, których kompletnie nie zna. Dodatkowo dziecko będzie musiało przyzwyczaić się, że świat nie kręci się wokół niego, bo przecież w żłobku będzie sporo innych dzieci.
Musimy również pamiętać, że na początku dziecko po powrocie ze żłobka może być płaczliwe, często wpadać w złość. Wtedy też wymagana jest od obojga rodziców cierpliwość, bo to z pewnością minie, jednak nie da się powiedzieć jak szybko. U niektórych dzieci może to trwać tydzień, dwa, a u innych nawet kilkanaście tygodni. Wszystko zależy od tego, jak wcześniej wychowywaliśmy swoje dziecko. Jeśli spędzało ono głównie czas ze swoją mamą, to czas aklimatyzacji w żłobku będzie na pewno dłuższy. Dlatego też ważne jest, aby dziecko przed wysłaniem do żłobka było przyzwyczajone do pozostawania z innymi osobami, np. babcią, ciocią.
Jak widać, wysłanie dziecka do żłobka nie jest wcale takie łatwe. Do tego trzeba się solidnie przygotować, aby uniknąć później zbędnych kłopotów, płaczu, itp.
Warto też z maluchem wcześniej porozmawiać, wytłumaczyć mu, dlaczego musi iść do żłobka, opowiedzieć co go tam czeka, że będzie się tam mógł bawić z innymi dziećmi. Bardzo ważne jest aby uprzedzić dziecko, aby nie było całkowicie zaskoczone daną sytuacją, bo wtedy czas przystosowania się do danego miejsca będzie jeszcze dłuższy.