Edukacja domowa – zalety i wady

edukacja domowa

Edukacja domowa, czyli homeschooling jest coraz bardziej popularna w Polsce. Wylicza się, iż z tej formy kształcenia korzysta nawet 1 500 dzieci. Nauka w domu, przy braku codziennego kontaktu z rówieśnikami ma jednak swoje wady i zalety. Postanowiliśmy je Państwu przedstawić.

Przede wszystkim rodzice popierające tego rodzaju formę kształcenia stawiają na indywidualizm dziecka i poświęcenie mu 100% czasu – wiadomo, iż w tradycyjnej szkole bierze się pod uwagę dobro ogółu, w domu zaś cała uwaga skupiona jest na możliwościach, oczekiwaniach i potrzebach dziecka. Walorem jest z pewnością łatwiejsze przyswojenie wiedzy, która dodatkowo może być bardziej rozbudowana. Poświęcając uwagę jednemu dziecku mamy czas nauczyć go więcej. Zwraca się tutaj również uwagę na umiejętności, zainteresowania i talenty malca, które zresztą są lepiej widoczne aniżeli w grupie innych uczniów. Co więcej, w trakcie kształcenia można dobierać odpowiednie pomoce naukowe, według naszego uznania. Tym samym można nabywać pomoce dydaktyczne na przykład w formie zabawek kreatywnych – takie można kupić na przykład w sklepie online dla dzieci.

Edukacja domowa wiąże się również z szeregiem wad, o których na pewno warto wspomnieć. To przede wszystkim brak kontaktu z rówieśnikami, nie nabywanie więzi społecznych i trudności z sprawnej komunikacji. Uczeń, który pobiera naukę w domu może nie odnaleźć się wśród rówieśników, zostaje wychowany w oparciu o zupełnie innych zasadach. Nie potrafi rywalizować, walczyć o swoje, iść na kompromisy, ponieważ kształcąc się indywidualnie po prostu nie musi tego robić.