Nauka języka norweskiego – wady i zalety

Norwegia

Korzystanie z usług szkół językowych uchodzi dziś za coś absolutnie naturalnego, szczególnie w kontekście młodszych osób, które mają przed sobą jeszcze wiele lat nauki i kształcenia. Rodzice są w stanie włożyć wiele wysiłku i środków, aby ich pociechy były odpowiednio przygotowane do dorosłego życia, nie oznacza to jednak, że dorośli nie są zainteresowane rozwojem i podnoszeniem swoich kwalifikacji języków. Życie pokazuje, że czasami najrozsądniejszym kierunkiem jest pójście pod prąd i wybranie mnie popularnego wariantu kształcenia i właśnie tego przykładem jest nauka języka norweskiego.

Jak nietrudno się domyślić, najpopularniejszymi językami wśród Polaków są: angielski, niemiecki, ewentualnie hiszpański. Znacznie rzadziej wymienia się języki skandynawskie lub azjatyckie, tymczasem każdy, kto bacznie obserwuje otaczającą nas rzeczywistość z pewnością rozumie, że np. nawet znajomość chińskiego tylko w stopniu podstawowym mogłaby otworzyć drzwi do zawrotnej kariery, zważywszy na to jaką potęgą gospodarczą stają się Chiny.

Nauka jezyka norweskiego u Polaków za granicą

Niewiele osób decyduje się na podjęcie nauki tak trudnego języka obcego jak norweski sama z siebie. Przeważnie, jest to wynik decyzji związanej z wyjazdem do tego kraju za pracą, np. w Oslo każdego roku przybywa Polaków – ci rozsądniejsi zdają sobie sprawę, że umiejętność posługiwania się lokalnym językiem zdecydowanie zwiększy ich szanse na dobrze płatną i niekoniecznie fizyczną pracę.

Po stronie minusów tej koncepcji są dwie proste rzeczy: czas oraz koszt. Nauka języka norweskiego z pewnością nie może być tak przystępna cenowo jak np. język angielski, choć z drugiej strony polskie szkoły norweskiego w kraju oraz za granicą mają naprawdę ciekawe oferty. Poza tym, trzeba się naprawdę zaprzeć i włożyć wiele wysiłku by uzyskać postępy. Lekkoduchy i osoby ze słomianym zapałem raczej nie odniosą tu sukcesu. Warto jednak się starać, ponieważ język norweski to ogromny krok w kierunku lepszej sytuacji zawodowej, bez względu na miejsce pobytu i wykonywanej pracy.

Przeczytaj także:

Części mowy – jakie są części mowy?