Jak przedszkolaki przygotowują się do szkoły?

Przedszkole Włochy

Rolą każdego przedszkola jest przygotowanie swoich podopiecznych do pójścia do szkoły. Rozwój przedszkolaków musi przebiegać na tyle sprawnie, by radziły sobie one należycie w nowej rzeczywistości.

Oczywiście, w pierwszych grupach przedszkolnych edukacja przebiega najczęściej poprzez zabawę, wszystko dostosowane jest do wieku dzieci. Przedszkolaki w starszych grupach realizują już wytyczony przez MEN program, zgodnie z którym idąc do pierwszej klasy szkoły podstawowej mają już posiadać pewne umiejętności.

Układanki Lilco

Dzisiaj, w tak zwanych zerówkach, dzieci uczą się już pisać i czytać – to, co jeszcze do niedawna było zarezerwowane dla nauczycielek szkolnych dzisiaj realizowane jest jeszcze w przedszkolach. Wpływ na to ma reforma, zgodnie z którą do pierwszych klas szkół podstawowych mają uczęszczać już dzieci 6-letnie. Czy jest to odpowiednia zmiana dla samych maluchów? To pewnie okaże się za kilka, kilkanaście lat. Wiadomo na pewno, że polski system zmieniono na wzór tych europejskich. Od lat taki właśnie funkcjonuje w wielu krajach, na przykład Anglii czy Francji i tam dzieci doskonale dają sobie radę. Problem polega tylko na tym, czy polskie przedszkola są w stanie dobrze przygotować dzieci do nauki w szkole o rok wcześniej.

Placówki, które chcą się wywiązać z tej roli z sposób należyty, prowadzą nie tylko standardowy program edukacyjny, ale oferują też liczne zajęcia dodatkowe, dzięki czemu wpływają na jeszcze lepszy rozwój dzieci. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku właściwy „start” przejrzyj najpierw oferty kilku placówek zanim zdecydujesz się na określone przedszkole. Warto wybrać się do nich osobiście bądź chociażby zapoznać z prezentacją udostępnioną na ich stronach internetowych. Wystarczy wpisać hasło typu „przedszkole Włochy”, by już po kilku sekundach wyświetliły się w wyszukiwarkach adresy placówek, jakie funkcjonują najbliżej miejsca Waszego zamieszkania.