Dekontaminacja pomieszczeń to proces, który polega na profesjonalnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu wszystkich powierzchni, które uległy skażeniu. Wszelkie substancje szkodliwe należy dezaktywować, by nie zagrażały zdrowiu czy życiu ludzi, którzy mogliby mieć z nimi bezpośredni kontakt.
O dekontaminacji możemy mówić w ramach oczyszczenia, ale też dezynfekcji, sterylizacji czy ozonowania pomieszczeń. Realizacja tego rodzaju zadań należy do profesjonalnych firm sprzątających. Dobrym przykładem ich zleceń jest konieczność sprzątania po zmarłych. Zdarza się, że ludzkie zwłoki przebywają w pomieszczeniu dłuższy czas i tam ulegają rozkładowi. Płyny ustrojowe, fekalia i trupi jad stanowią zagrożenie dla żyjących. Nie da się ukryć, że należy takie miejsce dokładnie posprzątać i na pewno nie może tego zrobić rodzina zmarłego, która wykorzystałaby domowe sposoby. Owszem, krew i inne zanieczyszczenia zapewne znikną z podłogi czy ściany, ale musimy wiedzieć, że ślady biologiczne, wirusy i bakterie pozostaną.
Co więcej, takich pomieszczeń nie można nawet sprzątać bez uprzedniego zabezpieczenia dróg oddechowych i potwierdzą to wszystkie firmy, których profesją jest sprzątanie po zgonach. Warszawa i inne miasta w Polsce takimi dysponują.
Sprzątaniem i dezynfekcją mogą zajmować się tylko ci, którzy mają do tego odpowiednie przygotowanie. Dekontaminacja przebiega przy użyciu profesjonalnych urządzeń (na przykład do ozonowania), środków i zabezpieczeń. Nie jest to sprzątanie, które przebiega w jeden dzień. Całkowite zneutralizowanie szkodliwych substancji trwa co najmniej kilka dni. Wiele zależy jednak od natężenia ilości toksyn.
Warto również wspomnieć, że dekontaminacja może dotyczyć nie tylko pomieszczeń, ale również powierzchni ciała czy przewodu pokarmowego. Tym zadaniem nie zajmują się już firmy sprzątające, ale wykwalifikowani medycy. W każdym przypadku nie można jednak działać samodzielnie, ale korzystać z fachowej pomocy. Podejmując się działań czyszczących na własną rękę, możemy tylko sobie zaszkodzić.