Eco driving – nowoczesny styl jazdy

eco driving

Najkrócej rzecz ujmując eco driving to ekonomiczny i ekologiczny styl jazdy. Można go wykorzystywać zarówno jeżdżąc po mieście czy wyjeżdżając w dalekie trasy. To zbiór taktyk, które prowadzą do jazdy bezpiecznej i generują oszczędności – nie tylko dzięki mniejszemu zużyciu paliwa, ale także mniej licznym usterkom pojazdu.

Najważniejszym jest fakt, by jadąc osiągać stale niezmienną, optymalną prędkość jazdy. Może być to trudne do wykonania w mieście, ale na trasie nie powinno być z ta taktyką problemu. Warto dodać, że to częste hamowanie i przyśpieszanie generuje zbyt duże obroty silnika, te powinny osiągać maksymalnie 2 500 na każdą minutę jazdy. Nie jest korzystne także ciągłe zmienianie biegów natomiast coraz częściej stosuje się technikę hamowania przy ich pomocy – udowodniono, że taki zabieg przyczynia się do oszczędności paliwa.

Pamiętajmy również, by wybierać drogi, które nie są zbyt zatłoczone – jak pewnie powie wam niejeden instruktor jazdy, dzięki któremu nabędziesz prawo jazdy w Warszawie czy innym mieście w Polsce, sztuką nie jest trasa najkrótsza, ale właśnie ta optymalna. O wiele więcej paliwa i sprzęgła zużyjesz ciągle hamując czy naciskając gaz aniżeli jadąc spokojnie nie co dłuższą drogą.

Pamiętaj również, by zbytnio nie obciążać auta – dodatkowe kilogramy zwiększają spalanie naszego auta. Starajmy się więc wypakować zakupy, nie wozić zbędnych rzeczy w bagażniku i maksymalnie oczyszczać auto ze zbędnych gadzetów o dużej wadze.

Przy takiej eksploatacji auta, konieczne są regularne przeglądy w stacji kontroli pojazdów.  Warszawa ma ich prawdopodobnie n najwięcej.