Efekt wprowadzenia radia cyfrowego

Radio cyfrowe

Czy wprowadzenie cyfrowego radia w Polsce spowoduje, że przestaną nam działać radia w samochodach?

Niestety, ale dla wielu kierowców będzie to bolesne przeżycie. Oczywiście, radio cyfrowe ma wiele zalet. Między innymi jakość dźwięku, możliwość oferowania bardziej rozbudowanych usług. W systemie analogowym mamy do dyspozycji tylko i wyłącznie RDS – jest on niestety dość często ograniczony, oraz informacje drogowe, które też są od czasu do czasu.

Musimy się jednak liczyć z tym, że obecne odbiorniki radiowe, czy te zamontowane w naszych samochodach przestaną działać. Póki co, nie ma jeszcze w tej chwili podanej konkretnej daty, kiedy wyłączenie sygnału analogowego nastąpi, jednak według informacji przekazywanych przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, do 2020 roku sygnał ma zostać całkowicie wyłączony. Oczywiście, w niektórych regionach ta data może być wcześniejsza. W domu bez radia jakoś jeszcze się obejdziemy, ale co, jeśli spędzamy za kółkiem mnóstwo czasu. Wtedy brak radia może okazać się dla nas bardzo bolesny.

Naturalnie, ten problem będzie dotyczył tych wszystkich, którzy posiadają stare samochody (a w naszym kraju jest ich zdecydowana większość), bowiem w nowych na pewno już niedługo radia analogowe zostaną zastąpione nowszymi modelami cyfrowymi. Oczywiście, każdy z nas będzie mógł to zmienić, wystarczy, że uda się do odpowiedniej osoby, a ona za opłatą przeprogramuje nam radio, jednak nie będzie to mały wydatek.

 

Jak widać, przejście na odbiór cyfrowy, zarówno telewizji, jak i teraz radia nie jest do końca przyjemny dla każdego z nas. Daje to nam jednak o wiele więcej możliwości uzyskiwania dodatkowych informacji, np. będąc w podróży będziemy mogli być na bieżąco informowani o korkach na drogach. A to z pewnością duże grono kierowców bardzo ucieszy.