Jak wykryć zespół Aspergera u dziecka?

Dziecko z zespołem Aspergera

Zespół Aspergera (nazywany również syndromem Aspergera, ZA) – czym on jest, jakie są jego objawy? Poniższy artykuł mam nadzieję, choć trochę odpowie na te pytania.

Zespół Aspergera to w pewnym sensie łagodna odmiana autyzmu. Inaczej to całościowe zaburzenie rozwoju autyzmu mieszczące się w spektrum autyzmu.

Dokładniej rzecz ujmując jest to zaburzenie, które powoduje przede wszystkim trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia, upośledzenie umiejętności społecznych. Takie osoby mają przede wszystkim trudności w nawiązywaniu nowych znajomości, a ich reakcja jest często nieadekwatna do sytuacji towarzyskiej. Dodatkowo taka osoba ma bardzo sprecyzowane, wręcz obsesyjne zainteresowania. Dlatego dorosłe osoby mające zespół aspergera nazywane są niejednokrotnie ekscentrykami.

[AdSense-A]

Dziecko z zespołem aspergera ma trudności w nawiązywaniu kontaktów, można powiedzieć, że nawet nie szuka żadnego kontaktu z drugim człowiekiem.

Najczęściej maluch z syndromem Aspergera nie chce bawić się w grupie, a to dlatego, że ma dość duże problemy z dostosowaniem się do panujących w grupie reguł.

To tyczy się dzieci we wczesnym stadium rozwoju. Natomiast dziecko w późnym stadium zaczyna używać języka, który jest zbyt mocno naszpikowany specjalistycznym słownictwem związanym z jego zainteresowaniem.

Dla przykładu dziecku 5-6 letniemu zadajemy pytanie odnośnie jego zainteresowań, to udzielona odpowiedź może nas całkowicie zaskoczyć. Bo może to być np. zainteresowanie sprzętem AGD, co raczej nie zdarza się u tak małych osób.

Kolejnym przykładem może być np. brak kolegów wśród swoich rówieśników, a bardzo dobry kontakt z osobami dorosłymi.

Dlatego też zespół aspergera najłatwiej jest wychwycić w momencie przebywania dziecka z rówieśnikami. Jeśli coś w kontaktach z nimi jest nie tak może, aczkolwiek nie musi być to dla nas oznaka, że należy udać się do specjalisty na ocenę, czy nasz maluch ma syndrom Aspergera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.