Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas snu dziecka?

śpiworek dla niemowlaka

O roli komfortowego snu w kwestii należytego rozwoju dziecka mówi większość pediatrów. Okazuje się, że sen jest ważny nie tylko po to, by najmłodsi po prostu wypoczywali. Ma o wiele większe znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy również ich zdrowie. Pamiętajmy także, że sen dziecka musi być bezpieczny. Podpowiadamy, gdzie najlepiej urządzić nocną strefę dziecka i jak układać malucha do snu, by sen przebiegał w jak największym komforcie.

Nie ma wątpliwości, że dziecko powinno spać w swoim łóżeczku. Absolutnie nie chodzi nam o odchodzenie od tzw. rodzicielstwa bliskości. Mamy na uwadze bezpieczeństwo niemowląt. Zdajmy też sobie sprawę, że wysypiać powinni się wszyscy, również rodzice, a z małym dzieckiem w łóżku nie zawsze jest to możliwe. Maluch, który od pierwszych dni życia będzie przyzwyczajany do samodzielnego spania, nie będzie robił w tym temacie większych problemów jako kilkulatek.

Wiadomo na pewno, że malutkie dzieci lubią spać mocno otulone. Samo rodzice mają też wtedy duży spokój, bo przecież często martwimy się, czy aby na pewno dziecku nie jest podczas snu zimno. Chłód może je zresztą wybudzić, co będzie z całą pewnością niekorzystne dla wszystkich domowników. Przydaje się więc śpiworek dla niemowlaka. Ciekawe propozycje na śpiworki znajdziesz tu: https://raczkujemy.pl/spiworki/. Jest w pełni bezpieczny – na szelki, dzięki czemu żaden ciężki materiał nie zakryje twarzy dziecka. Takie niebezpieczeństwo niestety pojawia się przy stosowaniu tradycyjnej kołderki. W śpiworku dziecko również się nie odkryje, bo przecież materiał będzie go całkowicie otulał. Wydaje się, że śpiworek dla niemowlaka jest dzisiaj opcją o wiele lepszą niż standardowe rozwiązania.

Zwracajmy jednak uwagę na to, by takie wyposażenie łóżeczka było wykonane z najlepszej jakości materiału – z doskonałej bawełny, a wypełnienie z antyalergicznego wkładu. Nie można narażać dziecka na podrażnienia delikatnej skóry czy alergie.

Pomoce dydaktyczne dla dzieci

Zadbać też trzeba o szczebelki łóżeczka, które mogą stwarzać zagrożenie. Powinny być okryte miękkim ochraniaczem, ponieważ dziecko podczas snu może nie tylko niefortunnie się uderzyć, ale również wsadzić pomiędzy nie rączkę. W pierwszym okresie życia dziecka łóżeczko powinno znaleźć się w niedalekiej odległości od łóżka rodziców.