Kiedy wyprawiać chrzciny?

chrzciny

Najczęściej chrzest organizowany jest po szóstym tygodniu życia niemowlęcia, ale nie później niż kiedy skończy ono kilka miesięcy. Warto przy tym zauważyć, że nie jest to ogólna zasada, w Polsce chrzczone są dzieci nawet kilkuletnie.

Na pewno nie należy chrzcić dziecka zaraz po urodzeniu, niech najpierw zakończy proces wszystkich pierwszych szczepień. Chodzi o to, by dziecko było na tyle odporne ażeby nie zarazić się jakąś infekcją, zresztą tak duży stres i hałas nie jest wskazany w pierwszych dniach życia nowego członka rodziny.  Optymalnym czasem jest więc termin, kiedy dziecko ma kilka miesięcy – wtedy mamy prawie całkowitą pewność, że spokojnie zniesie ceremonię chrztu, większość dzieci ją przesypia.

Wybrane takiego terminu ma też wiele zalet organizacyjnych. W tym czasie dziecko często ucina sobie drzemki, co umożliwia jego rodzicom spędzenie czasu wśród najbliższych, którzy zostali z okazji uroczystości zaproszeni. Najczęściej po mszy świętej rodzina i bliscy udają się do restauracji na okazyjny poczęstunek – lokal warto zamawiać kilka miesięcy przed chrzcinami, mamy wtedy większy wybór. Po prostu wpiszmy w wyszukiwarkę hasło typu lokal na chrzciny a w kilka sekund znajdziemy co najmniej kilka atrakcyjnych ofert kompleksowej organizacji przyjęcia.

Ważna jest też pora roku. Największa ilość chrztów odbywa się wiosną i latem. To korzystne patrząc chociażby na warunki atmosferyczne, z powodzeniem przyjęcie okolicznościowe może się wtedy odbyć w ogrodowej altanie czy na okazałym tarasie restauracji.