Zabawki edukacyjne dla niemowląt

zabawki edukacyjne

Najlepsze zabawki edukacyjne dla niemowląt to te, które będą stymulować ich zmysły. Ich wykorzystanie ma przyczyniać się nie tylko do dostarczania zabawy, ale wręcz przede wszystkim rozwoju. Przede wszystkim zabawki mają być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka – na przykład miesięczne niemowlaki odróżniają już kolory, ale wyraźnie widzą dopiero z odległości około 30 centymetrów. Sprawia to, iż zabawki mają być duże, pozbawione małych elementów i raczej bez zbyt dużej liczby bodźców.

Niemowlętom miesięcznym wystarczą kontrastowe kolory – świetnie sprawdzą się na przykład dwa baloniki zawieszone nad łóżeczkiem, idealne będą czarny i biały bądź czerwony o intensywnych barwach.

Grzechotki czy szeleszczące maskotki będą idealne dla dzieci, które ukończyły czwarty miesiąc życia – te pobudzą zmysły słuchu. Świetnie nadadzą się również te, z których wydobywać się będzie kojąca muzyka. Kiedy dziecko kończy 6 miesięcy zaczyna się żywo interesować efektem swoich działań – wtedy przyda mu się między innymi miękka piłeczka, którą będzie mógł dowolnie ściskać. Warto zauważyć, że różnego rodzaju zabawki edukacyjne dla dzieci w tym wieku można wykonać samodzielnie bądź nabyć w jednym ze specjalistycznych sklepów.

Zwracajmy uwagę na zabawki naszego dziecka już od pierwszych dni jego życia. Nie kupujmy tych na wyrost, którymi niemowlę nie będzie umiało się bawić. Nie przyśpieszajmy jego rozwoju bowiem etapy nabywania nowych umiejętności u dzieci są indywidualne. Kupujmy zabawki proste, które będą pobudzać wyobraźnię – raczej rezygnujmy z tych elektronicznych, które znudzą malucha po kilku minutach zabawy.