Okazuje się, że choroby tarczycy to jedne z najczęściej diagnozowanych schorzeń na całym świecie. Wylicza się, że pacjentami endokrynologów jest nawet 300 milionów ludzi. Chorych może być więcej, bo przecież nie każdy ma świadomość choroby albo nie został jeszcze właściwie zdiagnozowany.
Tylko w Polsce na schorzenia gruczołu tarczycy cierpi aż 22% mieszkańców. Przede wszystkim są to kobiety. Ryzyko zachorowalności zwiększa się wraz z wiekiem, najwięcej pacjentek ma powyżej 50 lat. Co ważne, choroby tarczycowe mogą być dziedziczone. Wpływ na nie mogą mieć też inne choroby, w tym cukrzyca typu 1.
Niedoczynność tarczycy
Endokrynolodzy potwierdzają, że największa grupa ich pacjentów boryka się z niedoczynnością tarczycy. To choroba, której istotą jest produkcja zbyt małej ilości hormonów. Przez to obniżane są procesy metaboliczne. Pacjent odczuwa ciągłe zmęczenie, wykazuje złe samopoczucie. Niedoczynność powoduje bardzo często przyrost wagi, zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia miesiączkowania u kobiet oraz problemy z płodnością.
Należy wspomnieć, że najczęściej występującym powikłaniem niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Jej objawem jest przede wszystkim tzw. wytrzeszcz oczu.
Nadczynność tarczycy
To choroba, która przyczynia się z kolei do produkcji zbyt dużej ilości hormonów przez gruczoł tarczycowy. Jeśli zauważysz, że szybko chudniesz, jesteś rozdrażniony, masz problemy z pamięcią, koncentracją uwagi i jesteś nerwowy, to znak, że musisz wykonać usg tarczycy. Warszawa oferuje na szczęście sporą liczbą klinik, w których wykonasz profesjonalne badanie. Pamiętaj, że do objawów towarzyszących zaliczają się także problemy ze snem oraz miesiączkowaniem w przypadku kobiet.
Wole, guzki i zmiany nowotworowe
Gruczoł tarczycy jest niezwykle podatny na niekorzystne zmiany. Najczęściej w jego obrębie występują te o charakterze łagodnym, takie jak wole, cysty czy guzki, które zaleca się jedynie obserwacji. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce bardzo często diagnozowany jest również nowotwór tarczycy o charakterze złośliwym. Rokowania w jego przypadku są różne, wiele zależy od stadium rozwoju w momencie diagnostyki.