Hemoroidy – co trzeba o nich wiedzieć?

Proktolog Warszawa

Podobno hemoroidy ma co drugi Polak, ale nie u wszystkich są one odpowiednio diagnozowane. Pacjenci bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego problemu bądź bagatelizują go. Okazuje się jednak, że żylaki odbytu są niebezpiecznym schorzeniem, które należ bezwzględnie leczyć, by nie dopuścić do groźnych powikłań. W skrajnych przypadkach hemoroidy mogą doprowadzić do powstania zmian nowotworowych.

Hemoroidy pojawiają się przeważnie w skutek nieodpowiedniego trybu życia – tylko siedzącego, braku ruchu fizycznego bądź właśnie uprawiania danej dyscypliny sportowej. Na żylaki odbytu cierpią częściej kolarze, kierowcy czy osoby uprawiające jazdę konną. Winą obarcza się także złą dietę czy zmiany hormonalne – żylaki odbytu występują na przykład często u kobiet w ciąży. Do proktologa, czyli lekarza, który zajmuje się pełną diagnostyką choroby oraz jej leczeniem należy zgłosić się po zauważeniu pierwszych objawów. Zawód proktolog przewiduje, iż do takich zalicza się najczęściej świąd w okolicach odbytu, krwawienie z odbytu, ból brzucha i krocza oraz uczucie niepełnego wypróżnienia.

Diagnostyka przebiega najczęściej poprzez wykonania badanie palcem, czyli per rectum. Proktolog badając ściany końcowego odcinka przewodu pokarmowego jest w stanie szybko rozpoznać przypadłość.

Na szczęście leczenie hemoroidów może być dzisiaj w pełni skuteczne. W łagodnych stadiach stosuje się maści dostępne chociażby bez recepty w każdej aptece. W zaawansowanej postaci choroby konieczna może być laseroterapia, która jest całkowicie bezpieczną i nieinwazyjną dla pacjenta metodą.