Hemoroidy – jak zwalczyć bolesny problem?

leczenie hemoroidów warszawa

Hemoroidy to coraz częściej diagnozowana dolegliwość. Niestety schorzenie tego rodzaju szybko staje się bolesne. Jest też wstydliwe, ponieważ dotyczy sfer intymnych, szczegółowo ujmując, odbytu. To dlatego chorzy w pierwszej kolejności starają się zwalczyć problem samodzielnie domowymi sposobami. Dopiero później udają się do specjalisty.

Hemoroidy zostały zaliczone do jednych z najczęściej rozpoznawanych chorób cywilizacyjnych. Ich główną przyczyną jest niestety nasz tryb życia. Brak aktywności fizycznej i praca siedząca to główny powód ich występowania. Najlepiej niwelować je w początkowym fazie rozwoju, wtedy nie jest jeszcze potrzebna ingerencja lekarza i zabieg chirurgiczny.

Początkowe objawy pojawienia się hemoroidów to świąd w okolicach odbytu, ból pojawia się dopiero później. Czasem jest tak silny, że uniemożliwia siedzenie i normalne funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach możemy też mówić o krwawieniu z odbytu. Chory powinien wtedy czym prędzej udać się do proktologa. To medyk, który zajmuje się rozpoznawaniem tej choroby. Jego zadaniem jest również skuteczne leczenie hemoroidów. Warszawa na szczęście posiada wystarczającą liczbę gabinetów, w których pacjenci mogą uzyskać natychmiastową pomoc.

W pierwszej kolejności lekarz zaleca najczęściej zmianę diety, która ułatwi regularne wypróżnianie. Do tego skuteczne okazują się nasiadówki przyrządzone z ziół, takich jak kora dębu i rumianku. W aptekach dostępne są też maści i czopki niwelujące nieprzyjemne objawy hemoroidów.

Jeśli takie metody nie przynoszą pożądanych efektów, proktolog zaleci jeden z zabiegów, który skutecznie je zwalczy. Do takich zalicza się krioterapia, gumkowanie, czyli metoda Barrona albo skleroterapia czy laseroterapia. Dobór sposobu jest zależny od stanu zdrowia pacjenta i poziomu zaawansowania hemoroidów. Ważne jest, by po pomoc zwrócić się jak najszybciej. Im zmiany są łagodniejsze, tym szybciej i mniej inwazyjnie można je niwelować.