Infekcje u dzieci – czego możemy się spodziewać?

pediatra prywatnie poznań

Infekcje górnych dróg oddechowych należą do chorób najczęściej spotykanych u dzieci. U młodszych dzieci w ciągu roku może się pojawić od 2 do 6 infekcji przebiegających z gorączką.

Co wywołuje infekcje górnych dróg oddechowych?

Najczęściej infekcje górnych dróg oddechowych są spowodowane wirusami: rynowirusy oraz koronawirusy, powodujące około 70-90% wszystkich infekcji. Pozostałe 10-30% to zakażenia spowodowane przez bakterie. Infekcja wirusowa często może być początkiem do nadkażenia bakteryjnego.

Zapalenie ucha środkowego- powikłanie po infekcjach

Choroby górnych dróg oddechowych są często połączone z ostrym zapaleniem ucha środkowego. Zwykle występuje ono jeszcze w trakcie ich trwania lub krótko po przebytej chorobie. Według statystyk, zapalenie ucha środkowego to najczęstszy powód wizyt małych dzieci u lekarza – na przypadłość tą zapada przynajmniej raz aż 75% dzieci przed 5 rokiem życia. Zapalenie ucha środkowego jest spowodowane głównie przez bakterie. Wywołują one około 70% przypadków tej przypadłości. Pozostałe 30% zachorowań ma etiologię wirusową.

Jakie są objawy zapalenia ucha środkowego?

U dzieci młodszych objawy ostrego zapalenia ucha środkowego są często niespecyficzne. Występują: gorączka, drażliwość, płacz, biegunka, wymioty. Część dzieci przebywa chorobę bezobjawowo aż do momentu, kiedy dochodzi do perforacji błony bębenkowej.

 

Co robić kiedy pojawi się zapalenie ucha środkowego?

 

W przypadku pojawienie się infekcji z występowaniem gorączki czy wysięku z ucha, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pediatrą. Poznań jak i inne większe miasta dysponują szeroką ofertą specjalistów z zakresu pediatrii, w razie potrzeby pediatra może również pokierować pacjenta do lekarza odpowiedniego dla dziecka ( laryngologa, audiologa). Poznań jest miastem w którym mamy dostęp do specjalistów laryngologów, którzy w zależności od obrazu choroby, określą jaki sposób leczenia będzie odpowiedni dla dziecka. Nawracające lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego może prowadzić do niedosłuchu, dlatego nie wolno go bagatelizować.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę u prywatnego pediatry w Poznaniu, możesz wybrać się do Instytutu Mikroekologii, niezbędny jest kontakt telefoniczny z recepcją pod nr (61) 862 63 35.