Użycie nowoczesnych aparatów MRI pozwala lekarzom przygotować dokładną diagnozę, a także wykryć wiele potencjalnie groźnych dolegliwości i schorzeń. Żeby jednak badanie rezonansem rzeczywiście miało sens, należy się do niego przygotować.
Kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, nie jest może dużo, co jednak nie oznacza, że trzeba je bagatelizować. Wręcz przeciwnie. Najwięcej problemów może sprawić rezonans magnetyczny z kontrastem, przeprowadzony z użyciem specjalnego środka, który zwiększa dokładność obrazowania.
Nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. Stężenie tej substancji pozwala lekarzom ocenić, w jakim stanie znajdują się nerki pacjenta. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ kontrast, po badaniu, jest wydalany z moczem. Ważne jest to, aby proces ten odbył się sprawnie i szybko.
O czym jeszcze należy pamiętać przed rezonansem?
Pacjent udający się na badanie nie musi być na czczo. Może normalnie jeść oraz pić, jednak warto zadbać o to, aby nie były to posiłki obfite, ponieważ może to spowodować potrzebę fizjologiczną podczas badania, którego nie można przerywać.
Warto zaznaczyć, że pacjent nie musi rezygnować z przyjmowania leków przed i po badaniu. Jeśli zaś chodzi o strój, nie powinny znajdować się w nim żadne elementy metalowe, które mogłyby zaburzyć pracę aparatu. Jeśli w organizmie pacjenta znajduje się rozrusznik serca, pompa insulinowa, aparat słuchowy lub klips wewnątrzczaszkowy, należy powiadomić o tym lekarza. To samo tyczy się aparatów ortodontycznych, endoprotez i śrub ortopedycznych.
Niezwykle jest też to, gdzie zostanie wykonany rezonans magnetyczny. Warszawa zapewnia dostęp do wielu cenionych placówek, dlatego przed wyborem tej najlepszy należy zapoznać się z opiniami innych klientów. Często dzielą się oni swoimi doświadczeniami. Pomocna okaże się również oferta kliniki, w której powinna zostać wskazana kwota, jaką trzeba zapłacić za rezonans magnetyczny. Cena jest oczywiście zależna od rodzaju badania.