Jak zadbać o kręgosłup dziecka?

kręgosłup dziecka

To właśnie w najmłodszych latach życia naszego dziecka kształtuje się układ kostno-mięśniowy, wtedy też powstaje szereg pierwszych, trudnych w przyszłości do skorygowania wad. Dbanie o prawidłową postawę każdego malucha jest obowiązkiem rodziców – ortopedzi alarmują, iż obecnie nawet 80% dzieci ma mniej bądź bardziej postępujące problemy z kręgosłupem.

Okazuje się, że nie tylko odpowiednie obuwie, materac w łóżku czy postawa ciała wpływa na prawidłowo funkcjonujący kręgosłup dziecka. Dużo zależy również od krzesła, na jakim siedzi dziecko w domu bądź szkole czy biurka, przy którym odrabia lekcje. Nasz pierwszoklasista powinien mieć także dobrze dopasowany plecak czy tornister bowiem w okresie wczesnoszkolnym to właśnie od odpowiada za pojawiające się wady postawy.

Dobrym rozwiązaniem są specjalne szafki w szkołach, dzięki którym nasze dziecko nie musi codziennie dźwigać ciężkich książek. Na genialny pomysł wpadła też jedna z sieci szkół, która swoje placówki ma między innymi w Józefosławiu i różnych dzielnicach Warszawy. Ta niepubliczna szkoła podstawowa zaopatrzyła uczniów w specjalne biurka na kształt sekretarzyka – w szafeczce dzieci mogą trzymać najpotrzebniejsze rzeczy, wyręczając przy tym swój kręgosłup i utrzymując porządek na ławce. Naszym zdaniem powinno być więcej takich inicjatyw, może wtedy dzieci nie musiałyby w tak dużej licznie uczęszczać na zajęcia korekcyjne, które dzisiaj ciesza się tak dużą popularnością, iż medycy zalecają je nawet profilaktycznie.