Tarczyca pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę, ponieważ produkuje oraz wysyła do krwi hormony odpowiedzialne za metabolizm. Konsekwencje, jakie wiążą się z problemami tarczycy, mogą być poważne, dlatego nie powinno się takowych bagatelizować. W przypadku, gdy objawy mogą wskazywać na problemy z tarczycą, powinniśmy niezwłocznie wykonać USG tarczycy. Warszawa jest miejscem, gdzie bez problemu wykonamy takie badania. Co może wskazywać na takie problemy i kto jest na nie najbardziej narażony?
Dysfunkcje tarczycy różnego rodzaju częściej występują u kobiet, jednak najbardziej podatne są młode matki oraz kobiety ciężarne. W naszym kraju szacuje się, że tego typu problemy występują u ponad 20% mieszkańców. Dodatkowo bardziej narażone na choroby tarczycy są osoby:
– powyżej 50 roku życia,
– z zespołem Downa,
– po operacji tarczycy,
– cierpiące na cukrzycę.
Nadczynność tarczycy dotyczy około 2% dorosłych osób w Polsce. Zbyt duża ilość hormonów tarczycy we krwi przyspiesza procesy metaboliczne organizmu. U zdecydowanej większości osób cierpiących na hipertyreozę przyczyną jest choroba Gravesa-Basedowa. Takie osoby mogą być bardziej nerwowe, nadmiernie się pocić oraz chudnąć w szybkim tempie. Warto dodać, że nawet niewielki problem z nadczynnością tarczycy, który jest nieleczony, może się pogłębiać. Najczęstszą formą leczenia tego schorzenia jest podanie leków przeciwtarczycowych lub zabieg chirurgiczny.
Hipotyreoza, czyli inaczej niedoczynność tarczycy wstępuje nieco częściej niż nadczynność, bo dotyczy około 5% populacji w naszym kraju. Ryzyko wystąpienia tej choroby rośnie razem z wiekiem człowieka, jednak występuje także u młodych osób. Pojawia się ona w momencie, gdy gruczoł tarczycy nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości hormonów. Na to schorzenie narażone są szczególnie kobiety w ciąży oraz tuż po porodzie. Jednym z objawów niedoczynności jest uczucie nadmiernego zmęczenia. Osoby chore na hipotyreozę mogą też niespodziewanie przybrać na masie. Chorym podawane są specjalne hormony, niejednokrotnie aż do końca życia.