Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Proktolog

Zespół jelita drażliwego jest chorobą powszechną i niestety nie zawsze odpowiednio diagnozowaną. Uciążliwe dla pacjenta dolegliwości mogą być spowodowane dysfunkcją jelita cienkiego bądź jelita grubego.

Leczeniem schorzenia tego rodzaju zajmuje się między innymi proktolog. Choroba ściśle związana jest bowiem z zaburzeniami motorycznymi jelit, dysfunkcją wypróżniania czy nadwrażliwością trzewną. Pacjent odczuwa silne bóle brzucha, cierpi na zatwardzenie bądź przewlekłe biegunki. Praktycznie wszyscy pacjenci cierpią na wzmożone wzdęcia, gazy, uczucie parcia nawet przy niewielkim wypełnieniu odbytnicy.

Co ciekawe, proktolodzy uznają, iż u ponad 50% chorych stwierdza się, iż podłożem schorzenia nie są wcale fizyczne zaburzenia układu pokarmowego a uwarunkowania psychologiczne. Chorzy niezwykle często borykają się równolegle z przewlekłym stresem, lękami czy depresją. Właśnie dlatego bardzo często zalecana jest kuracja lekami doraźnymi, których zadaniem jest łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego w połączeniu z terapią w psychologa.

Bardzo często proktolog zaleca leczenie domowymi sposobami. Lekarza o tej specjalizacji łatwo można znaleźć w sieci wpisując w wyszukiwarkę przykładowe hasło typu „proktolog Warszawa”. Ten zaleci zmianę trybu życia – zmianę formy wypoczynku i zmianę nawyków żywieniowych. Nie ma specjalnej, jasno wytyczonej diety, po prostu pacjent powinien wystrzegać się spożywania produktów, które akurat jemu szkodzą. Wiele leków można nabyć w aptece bez recepty. To środki przeciwbólowe czy rozkurczowe oraz te, które działają przeciwbiegunkowo lub rozluźniająco na stolec. Chociaż trwałe wyleczenie zespołu jelita drażliwego jest niemożliwe to z całą pewnością można sprawnie złagodzić dokuczliwe objawy i zminimalizować ich występowanie.