Pasożyty w jelitach — skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

dieta eliminacyjna objawy

Obecność pasożytów w jelitach może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Na szczęście pasożyty dają charakterystyczne objawy w ramach działania układu pokarmowego, można je również w miarę łatwo zdiagnozować i skutecznie zwalczyć. Dowiedz się jak to zrobić.

Jak dochodzi do zakażenia pasożytami?

Do zakażenia organizmu pasożytami dochodzi w bardzo łatwy sposób, przez co tego rodzaju problem zdrowotny występuje wręcz nagminnie. Wystarczy skażona woda, nieumyte owoce lub warzywa czy mięso, w którym zostały złożone jaja pasożytów. Znaczenie ma codzienna higiena oraz skuteczna dezynfekcja poszczególnych produktów spożywczych. Warto zaznaczyć, że pasożyty w jelitach to problem, który znacznie częściej pojawia się u dzieci, aniżeli u osób dorosłych.

Jak rozpoznać pasożyty w jelitach?

Objawy zakażenia pasożytami są dosyć charakterystyczne i na tyle utrudniające normalne funkcjonowanie chorego, że ten w krótkim czasie zostaje poddany szczegółowej diagnostyce. Do najczęściej występujących syndromów zakażenia pasożytami zalicza się biegunka, mdłości i wymioty, bóle brzucha, brak apetytu, bóle głowy, zmęczenie, apatia, a nawet kaszel.

Jak wyeliminować pasożyty bytujące w jelitach?

Podstawą jest podanie leków przeciwpasożytniczych oraz konkretna dieta eliminacyjna. W tym przypadku zaleca się spożywanie naturalnych probiotyków. O ile dieta bezmleczna jest wskazana, to jednak picie kefirów jak najbardziej pomoże w walce z pasożytami. Świetnie sprawdza się również czosnek oraz kiszone ogórki. Przydają się także naturalne zioła i napary.

Co istotne, po kuracji, która eliminuje pasożyty z jelit, zaleca się wykonanie badania na mikrobiotę jelitową, która najczęściej zostaje zaburzona. Dysbiozę jelitową można zwalczyć, korzystając z indywidualnie dobranych probiotyków, dobrze sprawdza się też odpowiednia dieta, na przykład śniadanie bez glutenu czy jadłospis bez laktozy. Najlepiej udać się do dietetyka, który pomoże przywrócić sprawne funkcjonowanie całego układu pokarmowego.