Osoba, która cierpi na podwójne widzenie nigdy nie powinna bagatelizować tej przypadłości. Okazuje się bowiem, że konsultacja okulistyczna staje się niezbędna bowiem diplopia (bo tak fachowo określa się podwójne widzenie) może mieć bardzo niebezpieczne podłoże.
Wyróżnić można podwójne widzenie fizjologiczne, do którego dochodzi w normalnych mechanizmach widzenia. Zwyczajnie, jeśli patrzymy na przedmiot znajdujący się na drugim planie w zasięgu naszego wzroku to przedmioty z pierwszego planu będą nam się rozmazywać bądź będziemy je widzieć podwójnie. Inaczej jest w przypadku diplopii patologicznej bowiem przyczyny przypadłości tego rodzaju są różne aczkolwiek zawsze konieczne poddaniu analizie lekarskiej.
Podwójne widzenie może występować z wielu różnych przyczyn. Mówić tu możemy o czasowym zatruciu alkoholowym czy stosowaniu środków odurzających, ale przypadłość ta może też występować stale, na przykład jako powikłanie cukrzycy, stwardnienia rozsianego czy nadciśnienia tętniczego. To nie wszystko bowiem tego rodzaju wada wzroku pojawia się bardzo często przy zaćmie, suchości oczu, krótkowzroczności, astygmatyzmu, zapalenia nerwu wzrokowego czy urazu oka.
Nigdy nie powinniśmy bagatelizować przypadłości związanej z podwójnym widzeniem. Niestety, może okazać się, że przyczyny takiego stanu rzeczy są dużo bardziej złożone a niejednokrotnie mogą zagrażać naszemu zdrowiu a nawet życiu. Okuliści zwracają uwagę na fakt, iż podwójne widzenie może być efektem urazu mózgu, guza mózgu czy udaru mózgu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić utraty wzroku i trwałej ślepoty. Niezdiagnozowane choroby przyczyniające się do podwójnego widzenia spowodować mogą zaś trwałe uszkodzenie mózgu czy rozprzestrzenianie się raka.