Wady postawy Polaków

poradnia ortopedyczna warszawa

Czy zdajesz sobie sprawę, że z powodu bólu kręgosłupa cierpi nawet 95% polskiego społeczeństwa? Oczywiście, taka dysfunkcja nie zawsze wiąże się z bólem przewlekłym czy tym o dużym nasileniu. Ważne jest jednak, że mieszkańcy naszego kraju odczuwają z tego powodu dyskomfort, a w skrajnych przypadkach nie mogą wręcz normalnie funkcjonować.

Najczęściej diagnozowane wady postawy

Skrzywienia kręgosłupa, skolioza, ale też koślawość kolan czy koślawość stóp – takie wady są najczęściej rozpoznawane przez specjalistów, takich jak ortopeda. Warszawa na szczęście posiada wystarczającą liczbę placówek, w których pacjenci mogą umawiać się na profesjonalne wizyty, by prowadzić nie tylko leczenie wad postawy, ale również działania profilaktyczne, by im zapobiegać.

Co ważne, wady postawy u osób dorosłych to najczęściej następstwo niedopatrzeń i brak prowadzenia kontroli ortopedycznych w dzieciństwie. Okazuje się, że już u większości kilkuletnich dzieci rozpoznaje się wady postawy. Jeśli te są szybko diagnozowane jeszcze w fazie początkowej, udaje się je nieinwazyjne zniwelować, chociażby poprzez dobrze dobrane ćwiczenia korekcyjne. Bagatelizowanie problemu już po kilku latach może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Przyczyny wad postawy

Przyczyny problemów z postawą ciała są różne. W dzieciństwie mówi się o niewłaściwie dobranym obuwiu, złym materacu do spania, nieodpowiednio dobranym biurku czy krześle dla malucha. W każdym przypadku wady postawy może powodować również źle dobrana dieta, przede wszystkim ta powodująca nadwagę czy otyłość.

Kiedy jeszcze przydaje się poradnia ortopedyczna? Warszawa jest dobrym przykładem, by stwierdzić ogrom problemów z postawą także wśród osób dorosłych. Warto wiedzieć, że takie dysfunkcje nie powstają jedynie w dzieciństwie, ale mogą być następstwem nieodpowiednich działań już w dorosłości. Wpływ na pojawienie się wad postawy różnego rodzaju może mieć praca siedząca, praca tylko stojąca, nadmierna praca fizyczna, w tym dźwiganie ciężkich przedmiotów.