Badania statystyczne jasno wskazują, iż wzrok społeczeństwa polskiego każdego roku się pogarsza. To nie wszystko bowiem okazuje się, że zaburzenia widzenia występują coraz częściej u dzieci i młodzieży a nie tylko u osób dorosłych.
Zaburzenia widzenia występują obustronnie u około 4% populacji dziecięcej. Wśród wad wymienia się najczęściej krótkowzroczność, astygmatyzm, nadwzroczność oraz anizometropia.
Niestety, okazuje się, że większość rodziców bagatelizuje problem bądź zwyczajnie go nie zauważa. Dzieci nie zawsze sygnalizują niedyspozycję – jeśli wada nie boli to bardzo często najmłodsi uznają, że sytuacja jest normalna.
Dlatego właśnie tak ważna jest tutaj rola rodziców, by reagować na najmniejsze nawet niepokojące sygnały. Warto obserwować dziecko – malec, który pociera bądź mruży oczy może cierpieć na krótkowzroczność. To samo zaburzenie widzenia dziecko może sygnalizować na przykład oglądaniem bajek w nazbyt bliskiej odległości od telewizora.
Wzrok dzieci należy ratować już we wstępnej fazie choroby. Tylko wtedy możliwe staje się skuteczne leczenie, przy wykorzystaniu nieinwazyjnych, w pełni bezpiecznych metod. Dzięki temu leczenie chirurgiczne staje się konieczne tylko w przypadku 15% dzieci cierpiących na wadę wzroku.
po przebadaniu wzroku dziecka mozna zakupić korkcyjne okulary dla dzieci z gumką i stopperami.
Skuteczne metody korekty wzroku wchodzą najczęściej w ramy ćwiczeń ortoptycznych. To między innymi zakrywanie jednego oka na określoną długość czasu czy też zabawy kreatywne przy wykorzystaniu zabawek o właściwościach przyrządów ortoptycznych. Terapia trwa najkrócej kilka miesięcy, może trwać nawet kilka lat. O każdej metodzie leczenia powinien decydować okulista dziecięcy i to on również musi kontrolować jej przebieg i efekty. Dzięki temu możliwe jest ewentualne modyfikowanie terapii tak, by była ona jak najbardziej skuteczna.