Ból w okolicy brzucha, częste zaparcia, biegunki i wymioty to pierwsze syndromy tego, że organy wchodzące w kład układu pokarmowego nie funkcjonują prawidłowo. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić się po pomoc do internisty, który po pierwszym wywiadzie, obserwacji i ogólnych badaniach skieruje nas do specjalistów i da skierowanie na bardziej wnikliwą diagnostykę.
Choroby brzucha mogą być rozmaite. Ta część ciała to duży obszar, w którego skład wchodzi wiele organów. Do najczęściej wymienianych chorób zalicza się wrzody żołądka, zapalenie trzustki, dysfunkcje jelita cienkiego oraz nowotwory.
W pierwszym etapie zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi oraz moczu. Nierzadko konieczna staje się również gastroskopia oraz USG jamy brzusznej – to obejmuje wszelkie narządy tego obrębu, wraz z układem moczowym, wątrobą oraz nerkami. Dzięki badaniom ultrasonograficznym możliwym staje się zdiagnozowanie zapalenia czy wykrycie guzów złośliwych.
Pamiętajmy, że choroby brzucha dają bardzo często podobne objawy. Ból brzucha jest nierzadko tak silny, iż pacjent nie jest w stanie go bagatelizować. Całe szczęście, bo dzięki temu najczęściej schorzenia diagnozuje się już na początku ich rozwoju. Nieco inaczej jest ze zmianami nowotworowymi – przykładem może być rak trzustki, który może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat.