Jak zdiagnozować choroby brzucha?

USG

Ból w okolicy brzucha, częste zaparcia, biegunki i wymioty to pierwsze syndromy tego, że organy wchodzące w kład układu pokarmowego nie funkcjonują prawidłowo. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić się po pomoc do internisty, który po pierwszym wywiadzie, obserwacji i ogólnych badaniach skieruje nas do specjalistów i da skierowanie na bardziej wnikliwą diagnostykę.

Choroby brzucha mogą być rozmaite. Ta część ciała to duży obszar, w którego skład wchodzi wiele organów. Do najczęściej wymienianych chorób zalicza się wrzody żołądka, zapalenie trzustki, dysfunkcje jelita cienkiego oraz nowotwory.

W pierwszym etapie zaleca się wykonanie podstawowych badań krwi oraz moczu. Nierzadko konieczna staje się również gastroskopia oraz USG jamy brzusznej – to obejmuje wszelkie narządy tego obrębu, wraz z układem moczowym, wątrobą oraz nerkami. Dzięki badaniom ultrasonograficznym możliwym staje się zdiagnozowanie zapalenia czy wykrycie guzów złośliwych.

[AdSense-A]

Pamiętajmy, że choroby brzucha dają bardzo często podobne objawy. Ból brzucha jest nierzadko tak silny, iż pacjent nie jest w stanie go bagatelizować. Całe szczęście, bo dzięki temu najczęściej schorzenia diagnozuje się już na początku ich rozwoju. Nieco inaczej jest ze zmianami nowotworowymi – przykładem może być rak trzustki, który może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.