Złe nawyki żywieniowe Polaków

Jak wiemy typowa kuchnia polska jest z reguły ciężkostrawna i kaloryczna. To głównie potrawy smażone i tłuste – lubimy mięso, zasmażki, potrawy mączne i sosy; tonami zjadamy białe pieczywo i słodycze.

To jednak nie sama dieta ma wpływ na to, że coraz więcej Polaków walczy z nadwagą i otyłością. Okazuje się, że już od dzieciństwa wyrabiamy złe nawyki żywieniowe a musimy wiedzieć, że niewłaściwa dieta i sam sposób spożywania posiłków może przysporzyć nam nie lada kłopotów – to, co jemy wpływa na stan naszego zdrowia nierzadko powodując groźne choroby takie jak cukrzyca czy miażdżyca.

Jak przyznaje dietetyk w Warszawie, który w Akademii Zdrowego Żywienia na co dzień spotyka się z ludźmi chcącymi zmienić styl swojego życia a przede wszystkim właśnie złe nawyki żywieniowe, największa grupa Polaków ma problemy z utrzymaniem właściwej diety z powodu braku czasu. Okazuje się, że to codzienny wyścig za pieniędzmi, karierą zawodową i codziennym życiem w coraz szybszym przecież tempie jest powodem większości problemów.

Przede wszystkim nie jemy śniadań, które powinno być podstawowym posiłkiem. Zamiast niego zjadamy lekki lunch, najczęściej w pośpiechu połykając zimne kawałki potrawy. Przejadamy się natomiast wieczorem jedząc wtedy główny posiłek dnia.

Dietetycy zalecają, by zjadać każdego dnia około 5 posiłków – lepiej gdy są one mniejsze a spożywane częściej. Co więcej, warto jeść regularnie, tzn mniej więcej o stałych porach każdego dnia. Każdy posiłek powinniśmy jeść powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs. Ostatni posiłek powinno spożywać się około dwie godziny przed pójściem spać. W domu natomiast nigdy nie powinniśmy wychodzić bez pełnowartościowego śniadania.