Wózki w sklepach o dużej powierzchni

wózki koła

Sklepy o dużej powierzchni wymagają optymalnego zarządzania. To w nich przecież znajduje się ogrom towarów i to różnej kategorii, które wymagają konkretnego transportu, ustawienia czy opcji wydawania. To zresztą dlatego praca w tego rodzaju obiektach odbywa się nie tylko przy wykorzystaniu pracowników fizycznych, ale też nowoczesnych maszyn i urządzeń, które zwiększają wydajność i efektywność pracy, jednocześnie wpływając na generowanie wysokich zysków.

Sprzęt do zarządzania towarem w dużych sklepach

Idealne są wózki paletowe typu widłowego. To one dźwigają towar o wadze nawet kilku, kilkunastu ton. Do tego pozwalają transportować i wznosić na wysokość ustawione na paletach towary. Są idealne do zarządzania produktami o dużych gabarytach.

Wózki w sklepach o dużej powierzchni dobiera się pod względem specyfiki towarów. Pod uwagę bierze się maksymalną wagę, a nawet nawierzchnie, po jakiej poruszać się będzie wózek – idealnie sprawdza się zestaw kół do wózka albo koła pneumatyczne, nierzadko świetnie radzą sobie koła gumowe. Takie elementy należy dobierać indywidualnie.

Kto obsługuje wózki w dużych sklepach?

Trzeba mieć na uwadze, że operatorem wózków nie może być każdy pracownik sklepu o dużej powierzchni. Do tego zadania zostają wybrani tylko niektórzy. Co więcej, aby móc obsługiwać wózek widłowy czy innego typu, pracownik musi posiadać konkretne kompetencje. Mowa tutaj o przejściu specjalnego szkolenia i zdobyciu certyfikatu. Tylko takie uprawnienia pozwalają legalnie wykorzystywać wózek widłowy bądź platformowy w miejscu pracy.

Sam kurs trwa dwa tygodnie i obejmuje praktykę oraz teorię. Na koniec kursant zdaje egzaminy i dopiero ich pozytywny wynik pozwala na objęcie stanowiska operatora wózków do ciężkiego sprzętu. Pamiętajmy przy tym, że na różne wózki trzeba mieć inne uprawnienia. Chodzi o to, by jego obsługa była odpowiednia pod względem technicznym, ale też bezpieczna. Niestety, nadal to w miejscu pracy z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu dochodzi do największej liczby wypadków. Wózek widłowy obsługiwany przez niekompetentną osobę może stwarzać olbrzymie zagrożenie. Przecież w sklepach o dużej powierzchni pracuje kilkaset osób, a takie obiekt odwiedzany jest przez tysiące klientów.