Zauważenie nowej lub zmieniającej się zmiany na skórze może być niepokojące. Dobrą praktyką tutaj jest postarać się, aby powstała zmiana została jak najszybciej oceniona przez doświadczonego dermatologa. To pomoże ustalić, czy dana zmiana jest nieszkodliwa, czy też wymaga leczenia.
Czasem okazuje się, że konieczne będzie usuwanie zmian skórnych Poznań. Nie martw się jednak, bowiem współczesna dermatologia zapewnia szereg zaawansowanych technik, które są w stanie zaradzić na takie problemy skórne.
Dlaczego zmiany skórne powinno się usuwać?
- z powodów estetycznych,
- aby złagodzić objawy – jeśli zmiana jest bolesna.
Wycięcie zmiany skórnej to operacja polegająca na usunięciu fragmentu tkanki skórnej. Tkanka skórna może być złośliwa (rak skóry) lub łagodna. Łagodna oznacza, że tkanka skóry nie zawiera komórek nowotworowych i nie będzie się rozprzestrzeniać. Na wszystkie dodatkowe pytania na pewno chętnie odpowie Ci Twój lekarz – dermatolog.
Usuwanie zmian skórnych i znamion – o czym musisz pamiętać?
Twój dermatolog wyjaśni Ci, dlaczego zmiana skórna wymaga wycięcia i jaki zabieg będzie z tym związany. Czasem konieczne będzie badanie demodex nużeniec Poznań, czasem inny rodzaj diagnozy. Być może będziesz musiał podpisać formularz zgody, aby wskazać, że wszystko jest dl Ciebie zrozumiałe i wyrażasz zgodę na zabieg.
Pamiętaj jednak, że zanim usuwanie znamion Poznań stanie się faktem – absolutnie musisz powiedzieć lekarzowi, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, które mogą powodować częstsze krwawienia lub jeśli masz jakiekolwiek alergie, schorzenia, wszczepiony rozrusznik serca lub wszczepiony defibrylator.
Pamiętaj, że musisz powiedzieć lekarzowi o wszelkich dostępnych bez recepty suplementach lub lekach ziołowych, z których korzystasz – ponieważ wiele z nich może również prowadzić do komplikacji w czasie zabiegu.
Jak dbać o skórę po zabiegu usunięcia zmian lub znamion?
Najlepiej pozostaw opatrunek na miejscu na 48 godzin lub zgodnie z zaleceniami dermatologa. W przypadku wystąpienia krwawienia należy mocno przycisnąć ranę czystym ręcznikiem – nie usuwając istniejącego opatrunku. Jeśli po tym czasie rana nadal krwawi, należy zwrócić się o pomoc lekarską.
Utrzymuj ranę suchą przez 48 godzin. Następnie (o ile dermatolog nie zaleci inaczej) miejsce to można delikatnie umyć i osuszyć ranę. Niewielkie zaróżowienie i tkliwość w dotyku wokół brzegów rany – to jest normalne, ale jeśli rana staje się z czasem bardziej czerwona lub bolesna, należy natychmiast skonsultować się z dermatologiem – może to być zakażenie, co będzie wymagać leczenia antybiotykami.