Okazuje się, że zbiorniki na deszczówkę cieszą się coraz większą popularnością i to nie tylko na terenach wiejskich. Taki sposób oszczędzania wody wykorzystują bardzo często mieszkańcy miast, którzy posiadają domy jednorodzinne z przynależnym ogrodem. Darmowa woda deszczowa to nie tylko oszczędności finansowe, chociaż te niewątpliwie są znaczące, ale również szereg innych korzyści. Wiele osób wykorzystuje deszczówkę do podlewania ogrodu, mycia sprzętu ogrodowego albo samochodu. Zbiornik na wodę deszczową to priorytet w gospodarstwach, które stawiają na ekologię i ochronę środowiska – domownicy zdają sobie świetnie sprawę z tego, że naszej planecie grozi susza, a grom kuli ziemskiej już został pochłonięty brakiem wody. Deszcz staje się więc doskonałym źródłem nawadniania.
Zbiornik na wodę deszczową – więcej informacji: https://oczyszczalnie24.eu/47-zbiorniki-na-deszczowke
Czy centrala deszczowa może być jednak zakładana z myślą o gromadzeniu wody do picia? Co mówią eksperci o czystości takiej wody i jej wpływie na ludzkie zdrowie? Większość specjalistów wskazuje się, że woda deszczowa pozyskana bezpośrednio ze zbiornika nie nadaje się do picia ani nawet do mycia ciała. Wszystko dlatego, że pomimo iż zbiornik na wodę deszczową jest idealnej czystości, to w samym deszczu mogą być zawarte toksyczne związki. Wpływ na to ma chociażby smog unoszący się w powietrzu.
Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że deszczówkę można byłoby pić, jeśli zostałaby dobrze przegotowana i dodatkowo przefiltrowana, na przykład filtrem węglowym. Takie zawarte są między innymi w butelkach filtrujących wodę.