Jak przebiega sprzątanie po zgonach?

sprzątanie po zgonach warszawa

Śmierć człowieka to jeden z największych dramatów w życiu rodzin. Zdarza się, że okoliczności odejścia bliskiej osoby wymagają starannego posprzątania miejsca zgonu. Ciało zmarłego wydziela specyficzny zapach oraz niebezpieczne dla człowieka roztocza, znane szerzej jako trupi jad. To powoduje, że dokładna dezynfekcja takiego miejsca jest bardzo ważna. Jak przebiega ten proces?

Zacząć należy od tego, że czynności czyszczące pomieszczenie, w którym leżało ciało, trzeba podjąć bez względu na czas, jaki w nim przebywało. Oczywiście im krócej zwłoki przebywały w danym pomieszczeniu, tym łatwiejsze będzie całkowite sprzątnięcie i dezynfekcja. W przypadku gdy ciało leżało w pokoju już kilka tygodni, dochodzi do sytuacji, gdy trzeba posunąć się nawet do zrywania podłóg i tapet oraz wyrzucania mebli. W  takich przypadkach próba wyczyszczenia miejsca zgonu na własną rękę staje się wręcz niemożliwa do wykonania.

Istnieją specjalistyczne firmy, do których obowiązków należy między innymi właśnie sprzątanie po zgonach. Warszawa i jej okolice to miejsce, gdzie za taką usługę zapłacimy najwięcej, jednak nie można bagatelizować problemu i próbować zaoszczędzić na tego typu czynnościach. Dezynfekcja zajmuje zazwyczaj od jednego do czterech dni, a czyszczone pomieszczenie nadaje się do użytku po około 24-48 godzinach.

Sam proces czyszczenia miejsca zgonu zaczyna się od dezynfekcji całego wyposażenia i zabezpieczenia wszelkich odpadów, które mogą stwarzać potencjalne zagrożenie. Następnie musimy opróżnić sprzątane pomieszczenia (łącznie ze wszystkimi meblami). Kolejnym krokiem będzie zdezynfekowanie wszystkich pomieszczeń oraz chemiczne czyszczenie. Na samym końcu należy zająć się nieprzyjemnym zapachem – tutaj idealnie sprawdzi się ozonowanie. Proces ten bardzo często jest wykorzystywany do usuwania wszelkiego rodzaju niechcianych zapachów.

Ze względu na powagę problemu i złożoność czynności do wykonania powinniśmy zdecydować się na zlecenie dezynfekcji specjalistom. Dysponują oni takim sprzętem jak myjki parowe i ozonatory, które okazują się niezbędne do skutecznego zwalczenia skutków rozkładu ciała.