Jak urządzić salon z kominkiem?

Kominek z płaszczem wodnym

Miejsce, w którym kominek będzie zajmował swoje miejsce w salonie powinno być wybrane jeszcze na etapie projektowania domu. Okazuje się, że nie pełni on tylko funkcję dekoracyjną, ale niezwykle często jest głównym źródłem ciepła we wszystkich pomieszczeniach domu jednorodzinnego. Mowa tu na przykład o urządzeniu, jakim jest kominek z płaszczem wodnym, który podgrzewa wodę i odprowadza ją do systemu centralnego ogrzewania. W takim przypadku, kominek powinien zostać umieszczony w centralnym punkcie domu.

Pamiętajmy też, że opałem, jaki stosuje się w kominku jest drewno, warto więc przygotować nieopodal miejsce, w którym będzie mogło być ono składowane. Niestety, kominki tego rodzaju są nieco problematyczne w obsłudze – nie dość, że wymagają czasu i systematyczności to jeszcze domownicy muszą rzeczywiście znać się na jego obsłudze, by nie wyrządzić szkód.

Salon z kominkiem stanowi z całą pewnością domową strefę relaksu, domownicy skupiają się przy nim szczególnie często jesienią i zimą. Dobrym rozwiązaniem jest więc urządzenie nieopodal kominka miejsca do wypoczynku – wygodna kanapa, stół, telewizor, gruby dywan (ale ułożony w bezpiecznej odległości od kominka) to chyba niezbędne elementy.

Co ważne, kominek stanowi na pewno jeden z głównych elementów dekoracyjnych każdego domu jednorodzinnego. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać o to, by zawsze prezentował się w całej okazałości, w swoim najlepszym wydaniu. Dzisiaj dużą popularnością cieszy się design kominka, zgodnie z którym jego obudowa zostaje wyrównana do ściany, w którą został wmontowany a efektem finalnym jest prezentacja tylko samego paleniska. W tradycyjnych domach bardzo często dodatkowo zdobi się zabudowę kominka – ścianom nadaje się odpowiednie struktury czy wyraziste kolory, nierzadko kominki wykańcza się kamieniem bądź ceramiką. Wszystko zależy od gustu domowników.