Szkolenia na wózki widłowe

Szkolenia wózki widłowe

Szkolenia na wózki widłowe są niezbędne, by osoba zatrudniona w firmie (najczęściej w branży budowlanej, przemysłowej czy transportowej) mogła z tego rodzaju sprzętu w ogóle korzystać. Użytkowanie wózków widłowych jest możliwe tylko po zdobyciu więc odpowiedniego certyfikatu. 

Szkolenie na wózki widłowe jest niezbędne ze względu na ryzyko, jakie wiąże się z pracą na tego rodzaju sprzęcie. Urządzenie bowiem służy do transportu ciężkich ładunków na małych powierzchniach – to często kilkanaście ton towaru, które transportowane są z punku A do B w hali magazynowej, fabryce czy terenie budowy. Istnieje więc spore niebezpieczeństwo i zagrożenie zdrowia a nawet życia pracowników, na przykład poprzez przygniecenie. Nieumiejętna obsługa techniczna może także spowodować zniszczenie samego towaru, który najczęściej jest kosztowny.

Sama nauka obsługi wózków widłowych nie jest długa, bo trwa około 14 dni. W tym czasie na szkoleniu, jakie organizowane jest na przykład przez gizo.pl uczestnicy uczą się zarówno aspektów praktycznych jak i teoretycznych. Sam egzamin składa się także z dwóch części i tylko pozytywne ukończenie obu upoważnia do otrzymania uprawnień.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż raz zdobyty certyfikat umożliwia pracę na tego rodzaju sprzęcie wszędzie, w każdej sytuacji zawodowej i w różnych branżach. Przez zatrudnieniem należy jednak przedstawić pracodawcy papier dokumentujący szkolenie, w jakim pracownik uczestniczył.