Prawidłowa mowa dziecka kształtuje się przez pierwsze lata jego życia. Nie oznacza to jednak, że pomoc logopedy niezbędna jest wtedy, gdy 3-latek niewyraźnie wymawia „sz” a wcale nie mówi jeszcze „r” – to normalne.
Zaniepokoić nas powinien fakt, kiedy wspomniane trzylatek porozumiewa się jedynie przy pomocy pojedynczych słów bądź sylab a pięciolatek, który już powinien uczyć się czytać mówi niezrozumiale.
Warto dodać, że najczęściej to opiekunowie w przedszkolu bądź szkole dają rodzicom sygnał o konieczności wybrania się do logopedy. Kiedy dziecko kończy trzy latka warto wybrać się z nim również na podstawową wizytę kontrolną, podczas której lekarz sprawdzi narząd mowy i jego budowę.
Dziecko, które wymaga rehabilitacji logopedycznej powinno uczęszczać nie tylko na długotrwałą, trwającą nierzadko ponad rok terapię, ale musi również wykonywać ćwiczenia domowe. Te w formie zabawy można przeprowadzać z maluchem samodzielnie, może ono uczęszczać także na różnego rodzaju zajęcia usprawniające narząd mowy. Mamy tu na myśli zajęcia dodatkowe w szkołach, takie jak kółka literacki, aktorskie czy zabawy z sylabami – takie organizują na przykład niepubliczne szkoły podstawowe w Warszawie jednak szukać ich można z powodzeniem na terenie całej Polski.
Z całą pewnością warto zadbać o prawidłową wymowę dziecka już we wczesnym etapie rozwoju jego mowy, pamiętajmy, że im później zareagujemy tym terapia będzie dłuższa.