Niebezpieczne skutki pracy zawodowej

Niestety, ale większość zawodów predysponuje człowieka do licznych dolegliwości zdrowotnych. Praktycznie każdy rodzaj zawodu związany jest z przykrymi dolegliwościami, a niekiedy nawet poważnymi chorobami. Okazuje się, że nawet pracownicy biurowi czy kierowcy są narażeni na bolesne doświadczenia. W ostatnich czasach dość głośno mówi się np. o pojęciu „kolano kinomana”, co jest dysfunkcją stawu kolanowego, związaną ze specyficzną pozycją podczas pracy, która przybierana jest zarówno przez pracownika biurowego, jak i kierowcę. Na skutek ciągłej pozycji siedzącej w stawie pojawia się swego rodzaju odcisk i w ten właśnie sposób powstaje kolano kinomana. Taka osoba narażona jest na często pojawiające się bóle i niestety, ale bardzo ciężko nie może poradzić sobie z tego rodzaju dolegliwością.

Jeśli ktoś posiada tzw. kolano kinomana to prawdopodobnie nie jest w stanie grać w squash czy uczęszczać na aerobik. Niekiedy ból pojawia się także w trakcie wykonywania pracy, a więc przed biurkiem czy w samochodzie podczas jazdy. Z powyższych powodów wynika, że szkolenia z ergonomii są bardzo potrzebne. Tego rodzaju inicjatywa ma na celu uświadomienie pracownikom biurowym i fizycznym jak ważne chociażby dostosowanie położenia wszystkich mebli biurowych znajdujących się w pomieszczeniu względem siebie. Ponadto, szkolenia z ergonomii uświadamiają pracownikom, że niekiedy konieczna jest kilkuminutowa przerwa od pracy i ćwiczenia czy techniki oddechowe. Warto pamiętać, że ergonomia to nie tylko wygodny fotel, ale przede wszystkim komfort pracy jako całość.

Okazuje się, że z jednej strony szkolenia z ergonomii nie należą do najdroższych inwestycji dla firmy, a z drugiej strony mogą przynieść bezcenne korzyści nie tylko pracownikom, ale także właścicielom firmy. W ten sposób możliwe jest znaczne zwiększenie wydajności pracowników, a ponadto poprawa wizerunku firmy. Nie ulega wątpliwości, że wypoczęty pracownik, który ma dobre samopoczucie pracuje znacznie lepiej oraz wydajniej. Z pewnością warto poszukać osób specjalizujących się w tego rodzaju zleceniach jak szkolenia z ergonomii i porozmawiać z nimi o ewentualnej cenie za taką usługę.