Podłoga w aranżacjach w stylu skandynawskim

drewniana podłoga

Minimalizm, prostota, świeżość, a przy tym stonowana kolorystyka. Właśnie takie cechy wyróżniają styl skandynawski, który od wielu sezonów jest chętnie wykorzystywany w aranżacjach mieszkań. Scandi to bez wątpienia trend dla wszystkich, jest uniwersalny, funkcjonalny, natomiast nigdy nie jest nudny. Co więcej, w każdej chwili jego bazę można urozmaicić, by nieco ożywić całe wnętrze.

Podstawa najlepszej jakości

Co wyróżnia styl skandynawski? Na pewno proste rozwiązania, praktyczne wyposażenie, minimalizm w dodatkach dekoracyjnych, przestronność, klimat lekki, z domieszką przytulności. Tutaj priorytetem nie są dekory, ale raczej klasyczne podstawy, które wyróżnia najwyższa jakość. Właśnie na nią powinni stawiać inwestorzy, którzy chcą urządzić nieruchomość w stylu skandynawskim i są na etapie wyboru podłogi. Ta jest bazą całościowej aranżacji i warto dobrze zastanowić się nad jej wyborem, uwzględniając nie tylko aspekty wizualne.

 

Jasność i harmonijna prostota, właśnie takie cechy powinny określać styl skandynawski i taka ma być podłoga w aranżacjach scandi. Warto wybierać przede wszystkim naturalne parkiety albo panele fornirowane, natomiast raczej lepiej rezygnować z tych laminowanych, które są wyraźną, sztuczną imitacją drewna. Styl skandynawski zakłada przecież życie w zgodzie z naturą i ekologicznymi trendami.

Podłoga musi być naturalna, najlepiej tworzona z poszanowaniem drzewostanu. Idealnie, jeśli jest szczotkowana, czyli ma zachowaną strukturę drewna oraz występują na niej wyraźne słoje, a nawet sęki. Najczęściej jest to podłoga dębowa, sosnowa, jesionowa, w kolorze naturalnego drewna albo bielona – taka idealnie komponuje się z typowo skandynawskimi barwami, czyli bielą i szarościami. Stawiając na panele, najlepiej wybierać te proste o najbardziej zbliżonym do naturalnego parkietu kształcie – świetnie sprawdzają się te o szerokości 21 cm. Do stylu skandynawskiego nie pasują zaś mozaiki czy podłoga ułożona w jodełkę.

Wybierając podłogę, należy patrzeć na jej odporność. Warto wybierać tę utwardzaną lakierem, potraktowaną olejem, którą można odnawiać bez konieczności cyklinowania. Okazuje się także, że producenci oferują dzisiaj deski podłogowe na ogrzewanie podłogowe i z całą pewnością warto na takowe stawiać, pamiętając jednak o uprzedniej weryfikacji parametrów przewodzenia ciepła. Nieco przytulnego klimatu nadadzą panele naturalne, które eliminują efekt tzw. zimnej podłogi.